Зменшення попиту на яловичину призводить до подальшого скорочення закупівельних цін на ВРХ. В кінці травня ціни на биків склали 14,00-15,50 грн./кг, що на 1,00-1,50 грн./кг менше цін попередніх місяців і на 5,50-6,00 грн./кг нижче аналогічних показників минулого року. Про це повідомили в асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ).
З червня минулого року вперше за часів незалежності України припинилося скорочення поголівя ВРХ. Чисельність великої рогатої худоби хоч і дуже повільно, але все ж стала демонструвати тенденцію до зростання. Станом на 1 травня 2013 року в Україні нараховувалось разом з коровами 5,32 млн голів ВРХ, що на 3,2 % більше за минулорічні показники. Дані статистики показують, що саме господарства населення наростили поголівя. Цьому насамперед посприяли державні дотації за збереження поголівя ВРХ.
Проте зараз ситуація в скотарстві є досить складною, адже на ринку яловичини спостерігається значне зниження активності і, як наслідок, цін. Попит на яловичину з боку населення України традиційно є не досить високим, тому виробники ВРХ орієнтуються переважно на переробні підприємства. Утім останнім часом переробні підприємства почали віддавати перевагу більш дешевому мясу птиці, змінивши рецептуру ковбасних виробів у сторону більшого вмісту курятини. Крім цього, знизився попит на яловичину з боку Росії, тому підприємства, орієнтовані на експорт, скоротили обсяги закупівлі ВРХ. Тому реалізувати худобу стає все складніше, особливо це стосується биків, адже попит на них зараз перебуває на критично низькому рівні. Середньою ціною закупівлі бичків вагою від 400 кг є 14,50 грн./кг, проте деякі підприємства знижують ціну і до 12,00 грн./кг. Закупівельні ціни на корів вищої вгодованості складають 11,50-12,00 грн./кг, а середньої − 10,50-11,00 грн./кг. Зниження цін на живих тварин при зростанні витрат виробництва робить галузь ще більш збитковою.
«Багато господарств населення, зіткнувшись з низькими цінами і проблемами реалізації худоби, вирішують для себе в подальшому припинити займатися мясним скотарством. Якщо цінова ситуація не зміниться, поголівя ВРХ розпочне знову скорочуватись і навіть дотації за збереження, що надає населенню держава, не врятують мясне скотарство», − повідомила експерт аграрних ринків УКАБ Аліна Жарко.
Асоціація
Український клуб аграрного бізнесу
вул. Велика Житомирська, 20 А, оф.53
01025 Київ, Україна
Тел/Факс: +380 44 2014950, 51
www.agribusiness.kiev.ua
Тетяна Котик
Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) (www.agribusiness.kiev.ua) була заснована у 2007 році для захисту економічних і професійних інтересів гравців аграрного бізнесу України. УКАБ є унікальною платформою в Україні для налагодження ділових контактів між лідерами агробізнесу, підвищення ефективності їх роботи та налагодження діалогу з органами державної влади. УКАБ активно сприяє українським виробникам у встановленні та підтримці міжнародних ділових зв’язків. До складу Асоціації входять найбільші виробники та переробники сільськогосподарської продукції України.