Новини
13.02.2013
Голландські фахівці розповіли, як зробити українське картоплярство прибутковим
12 лютого 2013 року в рамках ділової програми III. Міжнародної виставки інноваційних рішень у зерновому господарстві «Зернові технології 2013» відбувся IV. Голландсько-український форум з агробізнесу "Прибуткове виробництво картоплі в Україні", організований асоціацією «Український клуб аграрного бізнесу», Посольством Королівства Нідерландів в Україні, агентством «AgriEvent» та Київським міжнародним контрактовим ярмарком.
Під час форуму українські та міжнародні експерти обговорили найважливіші аспекти картоплярства, а саме: перспективи розвитку картопляної індустрії в Україні, якісні вимоги із урахуванням міжнародного досвіду, ефективне використання насіння картоплі та якісні вимоги рітейлу.
Запозичення досвіду Нідерландів у картоплярстві вкрай важливе, адже ця країна є найбільшим у світі експортером насіннєвої картоплі. За 2008-2011 роки загальний обсяг експорту картоплі з Нідерландів становив 3,18 млрд. дол. США. Зокрема, зарубіжні фахівці відкрили вітчизняним колегам секрети того, як здійснюється пошук нових ринків, шляхів виходу на нові ринки, як одержувати вдвічі більший урожай, використовуючи вполовину менші площі, що важливо знати про ефективне використання насіння картоплі та що особливого у голландському способі сертифікації картоплі.
«Український сектор картоплі має певні проблеми. Україна виробляє багато картоплі (20 млн. т), але значна її частина викидається (5 млн.) або використовується як корм для тварин (4,5 млн. т). Для того, щоб зробити українське картоплярство прибутковим, необхідно не лише знизити собівартість, але й створити більшу додану вартість», − вважає радник Посольства Королівства Нідерландів в Україні Еверт Ян Краєнбринк.
На його думку, завданням українських аграріїв на шляху розвитку картоплярства має стати використання кращої насіннєвої картоплі, складських приміщень, взаємодія з картоплепереробними підприємствами і представниками роздрібної торгівлі та пошук експортних ринків з тим, щоб сформувати передумови для прибуткового господарювання.
Голландські фахівці пояснили бізнес-модель їхнього картопляного сектору і підкреслили важливість хороших звязків із кінцевим споживачем і рітейлом, а також із виробниками.
За даними УКАБ, при відносно стабільних посівних площах під картоплею на рівні майже 1,5 млн. га основними виробниками цієї продукції в Україні залишаються господарства населення. Однак посівні площі в сільгосппідприємствах поступово зростають і досягли в 2012 році 40 тис га. Це дозволило підприємствам виробити близько 750 тис тонн картоплі.
Генеральний директор УКАБ Володимир Лапа повідомив, що низькі ціни на картоплю протягом останніх двох сезонів стримують подальше зростання інтересу до галузі. Однак взимку 2012/13 років оптові ціни на картоплю досягли рівня 1,1-1,3 грн/кг, що для ефективних виробників покриває затрати на виробництво і може підтримати інтерес виробників до цієї культури в 2013 році.
«Левова частка виробленої картоплі реалізується на внутрішньому ринку. На експорт протягом 2012 року було поставлено лише 6,9 тис тонн картоплі, щоправда, понад чверть із цього обсягу було експортовано в грудні 2012 року, що може свідчити про певне пожвавлення на експортному ринку», - зауважив генеральний директор УКАБ.
За словами фахівця, головними покупцями української картоплі на зовнішніх ринках у 2012 році були Молдова, до якої у 2012 році відвантажили 1801 т, Сербія – 371т та Македонія – 187 т.
У заході взяли участь заступник міністра аграрної політики та продовольства України Олександр Сень, президент УКАБ Алекс Ліссітса, генеральний директор УКАБ Володимир Лапа, радник з питань сільського господарства Посольства Королівства Нідерландів в Україні Еверт Ян Краенбрінк, президент голландської асоціації “Plus for Progress” Герман Вермеєр, президент Української асоціації виробників картоплі Сергій Рибалко та інші.