Новини
25.09.2017
Держпідтримка на 6,3 млрд грн. Коментар Тараса Висоцького
Сума виділеної держпідтримки для АПК у проекті бюджету склала 6,3 млрд грн. Про те, як будуть розподілятися бюджетні фінанси, розповів генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».
Складно назвати державну підтримку галузі АПК на 2018 рік великим проривом, але можна сказати, що в рамках зростання ВВП зростає і сама сума держпідтримки. Уже другий рік поспіль без жодних скорочень вдалося зафіксувати виділення 1% від аграрного ВВП на держпідтримку з бюджету. Це надзвичайно важливо, адже підтримка дійсно працює. Тому в наступному році обсяг фінансування повинен зберегтися, виходячи цього, аграріям простіше буде планувати обсяги. Важливим є те, що кошти виділяються із загального фонду, чим гарантується їх виділення.
У самому розподілі бюджетних коштів немає великої градації, всього 5-6 статей закону, розбитих на стратегічні блоки. Державну підтримку можна розділити на 3 статті. Перша - фінансова підтримка сільгоспвиробників становить 2,945 млрд грн, з них 945 млн грн - це компенсація вартості техніки і 2 млрд грн - аграрні дотації. Друга - 2,3 млрд грн - на підтримку тваринництва і третя - 1 млрд грн - фермерства.
Аналізуючи пропозиції Кабміну щодо державної підтримки на 2018 рік, можна відмітити, що значні кошти планується виділили на блок тваринництва. 2,3 млрд грн на підтримку тваринництва передбачають компенсацію вартості будівництва, реконструкції тваринницьких комплексів і вартості племінного стада. Однак варто розуміти, що ця програма - поки що «чистий аркуш». Основні моменти підтримки будуть обговорюватися з представниками сектора, а потім вже фіксуватися в підзаконних актах.
Ми, зі свого боку, будемо звертатися до асоціацій для того, щоб уже зараз починати розробляти концепцію. Це дозволить розуміти не просто розміри виділеної суми, а й механізми розподілу і умови, при яких вони зможуть отримати ці гроші. Що стосується виділення 1 млрд на розвиток фермерства та кооперації, то зараз робоча група при Мінагропроді очікує чітких пропозицій від Асоціації фермерів і приватних землевласників. Також ми вважаємо вкрай вірним рішенням виділення 687 млн грн на здійснення протиепізоотичних заходів. Всі ми бачимо зростання цін на м'ясо і м'ясну продукцію, що пов'язано з дефіцитом пропозиції. А дефіцит пропозиції, в свою чергу, безпосередньо пов'язаний з поширенням АЧС. У цій ситуації незахищеними залишаються як виробники, так і населення.
Тепер важливо, щоб у сесійній залі Верховна Рада проголосувала все так, як було затверджено урядом. А в ході публічних обговорень і консультацій з асоціаціями і виробниками вже розроблять порядки і підзаконні акти.