Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу», Аграрний союз України та Союз птахівників України звернулися до Прем’єр-міністра України з проханням збільшити кількість державних реєстраторів прав на нерухоме майно з 2,6 тис. до 4,5-5 тис. осіб. За інформацією експертів, із започаткуванням з 1 січня 2013 року нової системи державної реєстрації прав на нерухоме майно та у зв’язку з нестачею державних реєстраторів в галузі назріває катастрофічна ситуація, яка загрожує державі масштабними економічними втратами.
В асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» наголошують, що негативні тенденції щодо державної реєстрації права оренди земельної ділянки зумовлять зменшення або припинення обробітку сільськогосподарських земель, зменшення обсягів виробництва сільськогосподарської продукції, погіршення показників валової продукції сільського господарства в цілому, зменшення обсягів сплати фіксованого сільськогосподарського податку та погіршення соціально-економічного становища в сільській місцевості.
«Підприємствами укладено понад 4,5 млн договорів оренди земельних ділянок (паїв) сільськогосподарського призначення. При середньому терміні оренди 4 роки щорічно поновленню (переукладенню) підлягає понад 1 млн договорів. Із урахуванням інших правочинів кількість реєстраційних дій із землями сільгосппризначення може становити 1,5-2 млн щорічно. Аналіз співпраці сільгосппідприємств із державними реєстраторами вказує на те, що вони працюють практично на межі своїх можливостей, тому збільшення кількості реєстраційних дій при незмінній кількості реєстраторів нереальне», - пояснює генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Володимир Лапа.
Нестача державних реєстраторів призводить до значних затримок із реєстрацією договорів оренди земель сільськогосподарського призначення. Так, відповідно до інформації із регіонів за січень–травень поточного року до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено мізерну кількість необхідних записів – приблизно 30 тис.
Водночас у профільних об’єднаннях наголошують, що такий крок не призведе до бюджетних втрат, оскільки вартість реєстраційних дій сплачується юридичними або фізичними особами.
Нагадаємо, площа сільськогосподарських угідь України в обробітку сільськогосподарських підприємств становить 20,5 млн га, при цьому орендні відносини в сільському господарстві України є домінуючими – в оренді юридичних осіб знаходиться понад 17 млн га.
Асоціація
Український клуб аграрного бізнесу
вул. Велика Житомирська, 20 А, оф.53
01025 Київ, Україна
Тел/Факс: +380 44 2014950, 51
www.agribusiness.kiev.ua
Тетяна Котик
Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) була заснована у 2007 році для захисту економічних і професійних інтересів гравців аграрного бізнесу України. УКАБ є унікальною платформою в Україні для налагодження ділових контактів між лідерами агробізнесу, підвищення ефективності їх роботи та налагодження діалогу з органами державної влади. УКАБ активно сприяє українським виробникам у встановленні та підтримці міжнародних ділових зв’язків. До складу Асоціації входять найбільші виробники та переробники сільськогосподарської продукції України.