Новини
15.07.2025
Агроспільнота закликає Президента зберегти Мінагрополітики при реформуванні Уряду

УКАБ разом з 35-ма провідними аграрними асоціаціями України звернулись до Президента з проханням не допустити ліквідації Міністерства аграрної політики та продовольства України під час реформування Уряду.
Агроспільнота вкрай стурбовані анонсованими планами щодо створення єдиного Міністерства ресурсів шляхом об'єднання Мінагрополітики, Мінекономіки та Міндовкілля. Як йдеться у зверненні, необхідність збереження профільного міністерства зумовлена тим, що аграрний сектор є критично важливою галуззю національної економіки, що генерує 15% ВВП, забезпечує близько 60 % валютних надходжень та є життєво важливим для забезпечення економічної стійкості, фінансування армії, продовольчої безпеки.
Тому логічним фактом є наявність окремого спеціалізованого органу державної влади центрального рівня, який відповідатиме за визначення пріоритетних напрямків розвитку сектору, формування аграрної політики, забезпечення стійкості галузі в умовах війни та повернення втрачених провідних позицій на світових ринках. Крім цього, враховуючи незмінний курс України до Європейського Союзу, Україна має імплементувати значний масив європейських норм, що стосуються санітарних та фітосанітарних заходів. Цей складний процес потребує глибокого розуміння специфіки під час переговорного процесу, тому вкрай важливо мати Міністерство аграрної політики та продовольства, яке зможе відстояти інтереси українського аграрного сектору. Більш того, країни із розвиненим агросектором, зокрема США, Канада, Туреччина та майже всі члени ЄС, мають окремі міністерства або відомства, що опікуються виключно аграрною політикою.
Наразі Мінагрополітики не лише формує, але й реалізує аграрну політику через підвідомчі йому суб’єкти, зокрема, Держпродспоживслужбу, Держгеокадастр, Держрибагентство тощо. Управління і спрямування роботи суб’єктів, які безпосередньо надають послуги та здійснюють контрольні функції в аграрній галузі, є одними з важливих складових роботи профільного міністерства.
Враховуючи вищезазначене, агроспільнота переконана, що ліквідація профільного міністерства призведе до послаблення сектору в цілому, який в умовах військового часу продовжує працювати та забезпечувати надходження до бюджету і фінансування армії. Схоже об'єднання міністерств у 2019 році вже довело свою неефективність і завдало шкоди як галузі, так і економіці країни в цілому. Тож провідні агрооб’єднання закликають під час реформування Уряду зберегти Міністерство аграрної політики та продовольства як надійного та компетентного партнера для представлення інтересів агровиробників на національному та міжнародному рівнях.