Максим Гопка
Для галузі свинарства 2023 рік став роком випробувань і водночас відновлення. Через глобальні воєнні та економічні виклики галузь зазнала значних труднощів. Проте, всупереч перешкодам, свинарство демонструвало виняткову стійкість і здатність до відновлення — весь минулий рік поступово збільшувалося поголів’я тварин, що свідчило про пожвавлення у галузі.
На 1 січня 2024 року поголів’я свиней становить 5,0 млн голів, що на 1,1% більше, ніж в аналогічний період минулого року. Зокрема, на підприємствах ріст поголів’я склав 4,8% та становить 3,14 млн голів (65,8% від усього поголів’я). Натомість в господарствах населення спостерігається зниження поголів’я за рік на 5,2% та становить 1,70 млн голів. Найбільша чисельність поголів’я спостерігається в: Київській (620,4 тис. голів), Львівській (427,1 тис. голів), Хмельницькій (377,6 тис. голів), Тернопільській областях (375,8 тис. голів). Сумарно ці області мають 36% свиней від загального поголів’я.
Проте, найбільший приріст поголів’я у 2023 році демонструють області: Донецька +42,8% (196,1 тис. голів), Житомирська +25,5% (138,1 тис. голів), Полтавська + 10,4% (271,2 тис. голів), Харківська +9% (65,2 тис. голів).
За минулий рік чисельність поголів’я змінювалася з декількох причин. По-перше, відсутність стабільності та небезпека, пов'язані з військовими діями, вплинули негативно як на сільське господарство загалом, так і на ведення фермерських господарств у зоні конфлікту зокрема. Це стало однією з причин зменшення поголів'я у господарствах населення. По-друге, повпливало підвищення рентабельності виробництва через зниження цін на корми. Низькі ціни на корми знижують витрати на вирощування свиней, що робить бізнес більш прибутковим для підприємств. Це може стимулювати розширення поголів'я в підприємницьких структурах, що ми й спостерігали. Паралельно з цим, низький рівень імпорту сприяв збільшенню внутрішнього попиту на свинину, що також стимулювало розвиток внутрішнього ринку свинарства. За 2023 рік було імпортовано 12,98 тис. тонн мороженої та охолодженої свинини, що в 3,6 рази менше, ніж в 2022 році. Продукція надходила, переважно, з країн Європейського Союзу.
Ще один фактор, який впливав на зниження імпортних поставок свинини – ціни. В країнах ЄС вони досягли свого піку в липні, оскільки протягом 2023 року в ЄС спостерігалося зниження поголів’я тварин через тенденцію більш сталої політику та збільшення спалахів АЧС.
Щодо світового ринку свинини, то, відповідно до звіту Міністерства сільського господарства США, в 2024 році виробництво оцінюється на 1% нижче жовтневого прогнозу у зв’язку зі зниженням в Китаї, Європейському Союзі та Бразилії. Виробництво в Китаї скоротиться через постійний слабкий попит, який перешкоджає розширенню внутрішнього виробництва. Постійне регулювання та зміни в уподобаннях споживачів – є саме тими чинниками зниження прогнозів для Європейського Союзу. Виробництво в Бразилії буде нижчим, оскільки імпорт з Китаю, її основного ринку, продовжує слабшати. Водночас, виробництво в США практично не змінилося, бо зменшення кількості опоросів було компенсовано збільшенням кількості свиней на приплід.
Світовий експорт свинини на 2024 рік знизився на 2% від жовтневого прогнозу, оскільки Європейський Союз, США та Бразилія все більше конкурують. Незважаючи на те, що експорт США залишається високим на багатьох основних ринках, включаючи Мексику та Канаду, прогнозується, що загальний експорт скоротиться через слабкий імпортний попит з боку Японії та Китаю. Також очікується скорочення експорту з Великобританії через зниження попиту з боку Європейського Союзу.
Якщо розглядати найбільш вагомих гравців ринку, то:
- Очікується, що Китай, на який припадатиме 48,4% світового виробництва, виробить 55,2 млн. т свинини, що на 3% менше від показників 2023 року, а збільшення обсягів імпорту свинини складе 16,9% та досягне 2,3 млн. тонн.
- Прогнозується, що виробництво в Європейському Союзі впаде на 0,7% до 20,7 млн т, а експорт залишиться на тому ж рівні, що й у 2023 році (3,1 млн т). Імпорт оцінюється в 100 000 т, що становить зниження на 4,8%, порівнюючи з попереднім роком.
- Сполучені Штати збільшать виробництво на 2,4% до 12,7 млн. тонн, а експорт – на 1,5% до 3,1 млн. тонн.
- Японія залишатиметься другим провідним імпортером свинини у світі з 1,5 млн т, збільшенням на 2,1%.
- Бразилія збільшить обсяг виробництва на 4,5%, досягнувши 4,7 млн т. Очікується експорт на рівні 1,5 млн т, що означатиме зростання на 6,1% проти 2023 року.
- Мексика збільшить виробництво на 1,9% із показниками приблизно 1,6 млн. т. Вона збереже свою позицію третього за величиною імпортера у світі та першого в Латинській Америці із загальним обсягом 1,3 млн. т, досягаючи обсягу імпорту 2023 року.
- Прогнозується, що виробництво Канади скоротиться на 2,4%, сягнувши 2 млн. т у 2024 році, тоді як її експорт зросте на 0,8% з 1,3 млн. тонн.
- Очікується, що виробництво у В’єтнамі зросте на 5%, з 3,5 млн. т у 2023 році до 3,7 млн. т у цьому році, тоді як імпорт зросте на 4,7% до 112 000 тонн.
Щодо України, то вона в 2024 році продовжить нарощувати поголів’я, проте невеликими темпами. Споживання значно скоротилося, а різниця з довоєнним поголів’ям сягає 11%. Водночас, експорт свинини майже не відбувається, суттєвого збільшення реалізації м’яса не очікується. Важливим стимулом розвитку виробництва може бути відкриття нових ринків.
Спеціально для GrowHow