Алекс Ліссітса
09.12.2013
Ударний "агропіпець"
Кінець календарного року дозволяє підбити деякі підсумки. Чим він запам'ятався? Я би назвав п'ять основних агрообелісків.
1. Як завжди, рахували тонни, і отримали пусті кишені.
Заяви уряду у березні про рекордний урожай зернових, коли фермери навіть не завершили сівбу, дестабілізували український ринок зерна і олійних. Перший пам'ятник року - рекордний урожай і рекордні збитки для виробників зерна і олійних культур - понад 15 млрд грн.
2. Безпрецедентна корупція в усіх ланках органів влади.
Численна кількість інспекцій, служб, відомств та "смотрящих" коштували українським аграріям 500-700 грн на гектар. В перерахунку на загальнодержавну корупційну складову - 13,2 млрд грн у 2013 році.
3. Перекошена статистика. Їй також треба поставити пам'ятник нерукотворний.
Наразі ніхто не знає, скільки ми реально виростили зернових та олійних і скільки ми їх зібрали, бо майже всі цифри прикрашені і не відповідають дійсності.
Особливо запам'ятається пшениця. Її наче зібрали багато, але вона не доїхала до елеваторів. За статистикою, пшениці посіяли багато, та на полях її значно менше.
4. Ну, і куди без євроінтеграції. Їй також аграрії поставлять пам'ятник.
Протягом 2013 року виробникам "вдовбували" ідею, що це їм буде на користь, що можливості експорту компенсують і перевершать втрати російського ринку.
Потім з'ясувалося, що втрати для АПК становитимуть 50 млрд євро. Забули згадати, що Україна стільки аграрної продукції навіть уві сні не зможе експортувати. Обіцяли, обдурили і кинули напризволяще.
5. Масове банкрутство дрібних фермерів. Востаннє таке явище було у 1994 році.
Господарства не можуть виплатити зобов'язання перед постачальниками і власниками паїв. Перед загрозою закриття опинилося 5-7 тис або 15% господарств дрібних фермерів, а це дуже багато.