УКАБ у ЗМІ
11.10.2016
Експорт в Канаду: мрії стають реальністю
Після підписання Угоди про зону вільної торгівлі з Канадою українські аграрії отримали шанс вийти на канадський ринок. Втім, позитивний ефект буде відчутним не відразу.
На сьогодні у двосторонній торгівлі з Канадою імпорт переважає над експортом, а обсяг торгівлі незначний. Так, за першу половину 2016 року Україною було імпортовано з Канади аграрної продукції на 19,5 млн дол США, що майже в два рази перевищує показники аналогічного періоду минулого року. Йдеться, переважно, про закупку мороженої риби і соєвих бобів. Натомість, експорт аграрної продукції також зростає. Зокрема, за звітний період він становив 1,75 млн дол США, що на 23,6% більше за аналогічний період минулого року. Основними експортними товарами є соняшникова і соєва олія, насіння олійних культур, мед та оброблене зерно.Для України частка Канади у загальній торгівлі сільськогосподарською продукцією є доволі низькою: в експорті аграрної продукції Канада займає 0,02%, натомість в структурі імпорту – 0,63%.Про нові перспективи експорту продукції, які відкриває ЗВТ для українських аграріїв, «Пропозиції» розповіла експерт аграрних ринків Дарія Гриценко.
Які очікувані переваги може отримати України після набуття чинності Угоди про зону вільної торгівлі з Канадою?
Україні ця Угода дає значні переваги, адже, по-перше, одразу після підписання угоди, без перехідних періодів скасовуються мита на майже 99% всіх товарів, включаючи сільськогосподарську продукцію. Україна ж в свою чергу ввізне мито обнуляє відразу лише для таких продуктів з Канади, як риба та морепродукти, зерно, кондитерські вироби, соки, пиво, мінеральна вода і вино та вводить перехідний період на скасування ввізних мит по певному переліку сільськогосподарської продукції впродовж 3, 5 та 7 років. В основному йдеться про продукцію тваринного походження – м'ясну, молочну продукцію та яйця. По-друге, це можливість, котра дозволяє диверсифікувати зовнішню торгівлю України, розширює географію збуту продукції. Також в межах угоди Україна отримує значну технічну і інвестиційну підтримку для розвитку бізнесу.По-третє, для України більш широко відкривається північно-американський ринок - США і Мексика. Налагодження поставок продукції до Канади і вивчення вподобань місцевих споживачів сприятиме надалі покращенню торгівельних відносин із сусідніми країнами.
Потенційні труднощі для наших виробників є?
Так, існує ряд проблем, з якими може зіштовхнутися український виробник. Однією з ключових є проблема сертифікації української продукції. Особливо це стосується продукції тваринного походження.Також Канада дуже жорстко обмежує торгівлю такими групами товарів, як молочні продукти, м'ясо птиці та яйця. Ставки мита за межами квот сягають 150-200%, що робитиме українську продукцію неконкурентною на канадському ринку. Проте, як я вже казала, існує проблема з сертифікацією м’ясної і молочної продукції, тому вихід зазначених товарів на канадський ринок взагалі знаходиться під питанням.
Давайте детальніше зупинимось на експорті продукції українських агровиробників у Канаду. Які перспективи маємо у цьому напрямку?
Серед основних українських продуктів, які отримають переваги від безмитного доступу на ринок Канади в короткостроковій перспективі, - соняшникова олія, цукор, кондитерські вироби та шоколад, алкогольні напої та соки.За результатами першого півріччя 2016 року найбільше Україна експортувала до Канади соєвої олії – її частка становить 21,3% у структурі загального експорту аграрної продукції до Канади, соняшникової олії – 15,7%, насіння олійних культур (йдеться саме про насіння гірчиці) – 12,4% та натурального меду – 9,8%.Також, порівняно з минулим роком, у 2016-му Україна значно наростила поставки спецій до Канади. Ми у 4,5 рази збільшили поставки насіння анісу, фенхелю і коріандру та в 2 рази імбиру, чебрецю, лаврового листя та інших прянощів. В 10,8 разів зріс експорт соняшникової олії, в 2,3 рази – поставки плющеного зерна (пластівців) та в 2 рази зріс експорт продуктів для приготування соусів і готових соусів.Власне, ця продукція є перспективною для нарощення обсягів експорту і надалі.
Які темпи експорту можна прогнозувати і за яких умов?
Сказати, на скільки виросте експорт, наразі складно. Аналізуючи дані зовнішньої торгівлі останніх п’яти років, ми не можемо прослідкувати чіткої тенденції, тим паче, що обсяги торгівлі аграрною продукцією з Канадою досить малі. Український виробник ще мало відомий на канадському ринку і знадобиться чимало часу, щоб завоювати увагу споживача. Тож у найближчі 2-3 роки навряд чи будемо спостерігати значне нарощення обсягів торгівлі.Стосовно умов – це, перш за все, відповідність продукції канадським сертифікатам якості і стандартам. Угода про ЗВТ з ЄС дала Україні значний поштовх для покращення системи сертифікації і модернізації виробничих потужностей. Звісно, стандарти Канади і ЄС дещо відрізняються, але те, що Україна вже експортує значну частину продукції до Європи, свідчить про гідну якість вітчизняної сільськогосподарської продукції.Ще однією вимогою є налагодження бізнесових відносин, тобто пошук партнерів і споживачів в Канаді. Для того, аби наростити обсяги експорту, нашим виробникам необхідно орієнтуватися на ринку, треба знати смаки споживачів, мати канали для реалізації продукції. Для цього український бізнес має будувати партнерські відносини з канадським бізнесом.
Чи є підстави говорити, що наші виробники витримають цінову конкуренцію на ринку Канади, а продукція наших агровиробників є конкурентоспроможною?
Рівень цінової конкуренції оцінити важко, оскільки українська продукція не надто широко представлена на полицях канадських магазинів. Проте, український натуральний мед і соняшникова олія вже добре закріпились і зарекомендували себе на канадському ринку. За останні роки спостерігається позитивна динаміка торгівлі зазначеною продукцією. Якщо ж говорити про ціни, то середня ціна літра соняшникової олії в Канаді зараз становить 1,02 дол США, Україна ж експортує до Канади олію в середньому за 0,99-1 дол США. Зважаючи на те, що якість української олії визнана у всьому світі, ця продукція є досить конкурентною на ринку Канади. Стосовно меду, то ціна українського меду у півтора рази вища, ніж середня в Канаді. Ми експортуємо 1 кг меду в середньому по 1,8 дол США, а середня вартість меду у Канаді – 1,22 дол США за 1 кг. Звісно, це робить український мед менш конкурентним. Тому за першу половину 2016 року, порівняно з аналогічним періодом 2015-го, обсяги експорту меду скоротились на 70%. Проте, мед все одно є конкурентною продукцією, адже за якістю не поступається американському.Також конкурентним товаром є консервовані томати – в Канаді їх продають в середньому по 1,9 дол США за кг, Україна ж експортує по 1,2 дол США.Треба зазначити, що зовсім не конкурентними є товари тваринницького походження – м’ясо, молочні товари, яйця. Канада захищає свій внутрішній ринок і встановлює митні ставки від 150% до 200% на зазначену продукцію. Такий підхід унеможливлює конкуренцію української продукції на канадському ринку.І насамкінець, варто взяти до уваги, що хоча ставки експортних мит для України повністю відміняються, Канада все-таки знаходиться досить далеко. Тому логістичні витрати також впливатимуть на кінцеву вартість продукції.