Новини
27.12.2024
Впровадження норм сталого розвитку – одночасно і виклик, і можливість 2025 року
“Наступного року одночасно викликом й можливістю для великих агрокомпаній стане впровадження норм сталого розвитку та ESG моделі управління”, – зауважив аналітик УКАБ Максим Гопка під час виступу на щорічній зустрічі “Клубу новаторів агробізнесу” від BASF.
Для українського агробізнесу вже настав той час, коли впровадження принципів сталого розвитку в агросекторі стало не лише необхідністю в межах євроінтеграції, а й стратегічною можливістю для посилення конкурентоспроможності.
Зважаючи на те, що концепція сталого розвитку базується на трьох ключових складових: економічній, соціальній та екологічній, то одночасно буде необхідно адаптовувати велику кількість процесів.
Водночас Європейський зелений курс (Green Deal) та F2F-стратегія спрямовані на досягнення кліматичної нейтральності та екологічної безпеки, що стане актуальним і для українських агровиробників не тільки в аспекті експорту на ринки ЄС, а й залученні майбутніх міжнародних інвестицій та фінансуванні сектора в цілому.
Наразі адаптація національного аграрного сектору до стандартів сталого розвитку окреслена в “Стратегії розвитку сільського господарства та сільських територій в Україні на період до 2030 року” та передбачає:
- Удосконалення обліку та підтримки агровиробників: модернізація Державного аграрного реєстру, нова система державної підтримки, а також забезпечення своєчасних і цільових виплат сільськогосподарським підприємствам.
- Розвиток інфраструктури та ринку: створення прозорого ринку землі, оновлення стратегії розвитку експорту агропродукції, сприяння розвитку іригаційної інфраструктури та підтримка малих виробників.
- Інновації та консультації: запровадження мережі Системи сільськогосподарських знань та інновацій (AKIS), сприяння науково-технічній діяльності, впровадження європейських стандартів екологічної, соціальної та корпоративної відповідальності.
- Стратегічне планування та моніторинг: розроблення операційних планів, оцінка результатів реалізації стратегії до 2030 року, створення умов для сталого розвитку сільських територій.
“2025 рік стане вирішальним у визначенні готовності українських агровиробників до змін. Частина великих агрокомпаній вже зробили перші кроки до підтримки сталого розвитку й наступного року цей тренд лише посилюватиметься. А вже з 2026 року необхідність переходу до ESG моделей управління відчує й середній агробізнес”, – Максим Гопка.