Новини
22.03.2016
Вартість посівної 2016 зросла на третину
22 березня у прес-центрі інформагентства УНІАН відбулася прес-конференція Асоціації «Українського клубу аграрного бізнесу» на тему «Весняна посівна: якою ціною», де розглядалися питання вартості посівної кампанії-2016, доступу аграріїв до ресурсів, баланси основних культур, вплив податкових та законодавчих змін на проходження посівної.
За розрахунками УКАБ, вартість весняної посівної кампанії складе 90,1 млрд. грн, що на 34% більше минулорічних показників. Подорожчання посівної викликане девальвацією гривні та підвищенням вартості імпортних ресурсів на 24% порівняно весною 2015 року, підвищенням орендної плати на 20% та збільшенням посівних площ ярих культур порівняно з минулим роком на 1,6 млн. га, що у підсумку призвело до збільшення загальної вартості весняно-польових робіт.
«Погодні умови перезимівлі були помірними. Знизилися ціни на мінеральні добрива та пальне, були відмінені спеціальні імпортні мита. Проте, дефіцит оборотних коштів для проведення весняно-польових робіт залишається дуже значним. За оцінками УКАБ він становить 15 млрд. грн. При цьому ситуація з банківським кредитування агросектору теж дуже напружена, а збільшення податкового тиску на галузь штучно вимиває оборотні кошти необхідні для фінансування польових робіт», - розповів Тарас Висоцький, генеральний директор Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».
«Харвіст вже профінансував урожай 2016 року у 95%. Основні ставки цього року зроблені на соняшник, озимі зернові і бобові культури. На сьогоднішній день ранні ярі культури ми вже відсіяли, найближчим часом почнемо сіяти соняшник і кукурудзу. Завершити сівбу плануємо до кінця квітня», - зазначив Дмитро Скорняков, генеральний директор Групи Харвіст, додавши, що Харвіст - одна з небагатьох компаній України, яка поряд з рослинництвом займається молочним тваринництвом. «В умовах скасування пільги з ПДВ виробництво молока стає катастрофічно збитковим для українського бізнесу, що призведе до серйозних змін в галузі», - повідомив генеральний директор Групи Харвіст.
За попередніми оцінками УКАБ, у 2016/17 році валовий збір зернових культур в Україні складе 56,8 млн. т, що майже на 2,8 млн. т менше показників минулого року. Зниження зумовлено в основному скороченням виробництва пшениці, посівні площі якої зменшилися через несприятливі погодні умови під час осінньої посівної кампанії.
Зернові
За прогнозом експертів УКАБ, озимі зернові культури будуть зібрані з 6,9 млн. га. За результатами дослідження УКАБ «Агробарометр 3.0» відсоток пересіву озимих культур може сягнути 13%. Посівна площа ярих зернових культур складе 7,8 млн. га, з них під кукурудзою буде зайнято 4,8 млн. га, ярим ячменем – 2,1 млн. га. Загальна посівна площа основних зернових культур очікується на рівні 13,6 млн. га (-2% до попереднього року).
Обсяги експорту зернових можуть знизитись на 2,1 млн. т, до 32,2 млн. т проти очікуваних 34,3 млн. т у 2015/16 маркетинговому році.
Дохід від експорту зернових культур до кінця 2015/16 МР оцінюється на рівні 5,4 млрд. дол. США, а в 2016/17 МР може збільшитись на 0,4 млрд. дол. США до 5,8 млрд. дол. США за рахунок кращих цінових очікувань, порівняно з поточним сезоном.
Олійні
Валовий збір олійних культур у 2016/17 МР очікується на рівні 17,2 млн. т, що на 0,8 млн. т більше за показники минулого року. Збільшення в основному відбудеться за рахунок зростання посівних площ соняшнику та сої на 2% та 17% відповідно.
Очікуваний обсяг експорту олійних культур та соняшникової олії у 2015/16 МР складе 5 млрд. дол. США. У 2016/17 МР експерти очікують його зниження на 157 млн. дол. США до 4,87 млрд. дол. США.
Експерти відмітили, що це лише попередній прогноз, який буде корегуватися у ході польових робіт та у процесі формування та дозрівання урожаю. Слідкувати за змінами можна на сайті асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ), а також у щомісячних розширених оглядах ринків зернових та олійних культур.
Асоціація
Український клуб аграрного бізнесу
вул. Жилянська, 146, пов. 3
01032 Київ, Україна
Тел/Факс: +380 44 236 20 97, 79
Зоряна Гошовська
Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) була заснована у 2007 році для захисту економічних і професійних інтересів гравців аграрного бізнесу України. УКАБ є унікальною платформою в Україні для налагодження ділових контактів між лідерами агробізнесу, підвищення ефективності їх роботи та налагодження діалогу з органами державної влади. УКАБ активно сприяє українським виробникам у встановленні та підтримці міжнародних ділових зв’язків. До складу Асоціації входять найбільші виробники та переробники сільськогосподарської продукції України.