Новини
07.05.2024
«Контінентал Фармерз Груп» та пасічники: співпраця як запорука взаємного успіху
«Контінентал Фармерз Груп» та УКАБ об’єднують довгі роки плідної співпраці. Фахівці Компанії беруть активну участь у роботі комітетів асоціації, а Генеральний директор «Контінентал» Георг фон Нолкен входить до її президії. Також «Контінентал Фармерз Груп» неодноразово приймала на своїх активах різноманітні заходи від УКАБ, у тому числі, в спільних активностях, спрямованих на налагодження діалогу між аграріями та пасічниками.
Основний регламентний документ в Україні у сфері взаємовідносин сільгоспвиробників і пасічників — це Інструкція з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин (затверджена наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 року № 338). Попри те, що документ містить чітко прописані зобов’язання щодо завчасного попередження органів місцевого самоврядування про використання на території громад ЗЗР, він усе ж не передбачає єдиного механізму реалізації таких попереджень. Як наслідок, склалася ситуація, коли за відсутності єдиної уніфікованої системи інформування пасічників про технологічні операції сільськогосподарські виробники намагаються розробляти власні системи сповіщень. Сюди можна зарахувати як налагодження комунікації між пасічниками та агровиробниками через групи в месенджерах, соціальних мережах чи смс-інформування, так і сучасніші інструменти, що забезпечують генерування й розсилку автоматизованих інформаційних листів в органи місцевого самоврядування.
Зважаючи на такий стан речей, у «Контінентал Фармерз Груп» та УКАБ давно зрозуміли необхідність власних, більш дієвих та комфортних інструментів для двостороннього зв’язку з бджолярами. Адже ефективна комунікація з місцевими громадами загалом і бджолярами зокрема на території присутності «Контінентал» є неодмінною частиною його політики соціальної відповідальності. Так, свого часу за активної підтримки Компанією кооперативного руху було створено 14 пасічних кооперативів (з них у Тернопільській області — 10, Хмельницькій та Івано-Франківській — по два), а подальша допомога аграріїв сприяла їхньому розвитку й розширенню. До слова, такий формат об’єднання пасічників виявився вигідним для них не тільки з погляду подальшої комунікації та просування своїх інтересів (зокрема з «Контінентал»), але й економічно — у плані збуту продукції, закупівлі обладнання тощо.
Та що найважливіше, «Контінентал Фармерз Груп» завжди використовує тільки високоякісні, безпечні та сертифіковані препарати в догляді за своїми сільгоспкультурами, а також неухильно дотримується правил їх застосування: рекомендованого дозування, температурного режиму й проведення обприскування в темну пору доби. По-друге, Компанія має у своїй структурі власний IT-департамент — а отже, на відміну від дрібніших фермерів та агрофірм, належний професійний ресурс для розробки й упровадження справді інноваційних рішень у кожному напрямі своєї діяльності.
Інтерактивний інструмент «Карта бджоляра» — один із таких проєктів, реалізованих спеціалістами Компанії. Його мета — забезпечити бджолярам доступ до інформації про актуальні посівні площі всіх медодайних культур «Контінентал Фармерз Груп» із зазначенням сорту, прогнозованого періоду цвітіння, планових робіт з обприскування, максимальної кількості бджолосімей для розміщення на масиві, а також контактів відповідальних агрономів Компанії. Визначальним складником проєкту все ж залишається соціальний. Ініціатива від самого старту у 2018 році доводить свою ефективність: за час існування на «Карті бджоляра» зареєструвалося понад тисячу користувачів. Карта й надалі допомагає забезпечити плідну взаємодію агрохолдингу з бджолярами, посприяти їм організувати логістику між масивами медодаїв та налагодити ефективну комунікацію. Також для користувачів інтерактивної мапи діє смс-інформування про внесення ЗЗР, завдяки чому пасічники уникають ризику зашкодити своїм бджолам. Алгоритм інформування такий: зареєстрований бджоляр відмічає на мапі місце розташування своєї пасіки, завдяки чому згодом автоматично отримує сповіщення про планові операції із застосуванням ЗЗР на всіх полях агрохолдингу в п’ятикілометровому радіусі навколо неї.
Водночас задля дотримання відповідальності та відкритості перед місцевими жителями Компанія продовжує передавати офіційні письмові сповіщення на спеціальних бланках про техоперації на своїх полях в органи місцевого самоврядування, адже розуміє: зареєстровані на сайті бджолярі — лише частина зацікавлених у такій інформації. Також представники «Контінентал» залишаються відкритими до прямого зв’язку з громадами в усіх можливих групових чатах за участю їхніх мешканців.
Розвитку співпраці між «Контінентал» і бджолярами посприяла інтеграція з програмним забезпеченням Cropwise, яке в агрохолдингу використовують для централізованого обліку посівних площ, планування та відстеження агрооперацій. У програму завантажили базу даних із зібраними електронними адресами органів місцевого самоврядування та налаштували автоматичне розсилання їм на пошту повідомлень про обробіток ЗЗР паралельно з тим, як у Cropwise створюється наряд на техніку для обприскування. Тобто зі свого боку Компанія зробила все можливе, щоб сповістити громади й надати бджолярам інформацію.
Зворотний зв’язок підтверджує недаремність зусиль: пасічники з областей, де працює «Контінентал», зауважують про якіснішу й відповідальнішу комунікацію у порівнянні з іншими аграріями та високо цінують таку співпрацю.Станом на сьогодні «Контінентал» можна сміливо назвати відкритим і відповідальним агрохолдингом у ставленні до бджолярів. В свою чергу, асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» багато років поспіль під час активізації польових робіт нового аграрного сезону неодноразово наголошувала про правила, котрі дозволяють аграріям і пасічникам уникати непорозумінь та знаходити шляхи конструктивної співпраці. Адже присутність бджіл на полі – вигідна сільгоспвиробникам, оскільки сприяє збільшенню врожайності культур.
Саме підтримка діалогу між пасічниками та аграріями – є запорукою збереження балансу між здоров’ям бджіл і бізнес-діяльністю виробників агрокультур. Крім цього, тема взаємодії аграріїв і пасічників неодноразово піднімалась під час тематичних проєктів, воркшопів та івентів, що дозволяло привернути значну увагу до цього питання та широко висвітлювати проблему в медіа. Спільна робота УКАБ, членів асоціації, громадських організацій та держустанов сприяла поліпшенню загального бачення скоординованої діяльності всіх залучених до польових робіт і медозбірного процесу.
У «Контінентал Фармерз Груп» розуміють важливість співпраці, тож постійно шукають шляхи для її вдосконалення. Вона є і залишатиметься важливою частиною корпоративно-соціальної відповідальності «Контінентал Фармерз Груп».
Андрій Михайлиця
Ірина Стахурська