Вам був надiсланий лист з новим паролем Дякуємо за реєстрацiю. Ваш запит буде розглянуто у найближчий час.
28 Березня 2024

Новини

27.02.2019

Ucab Чому громади об’єднуються? Досвід Носівського ОТГ

Процес об'єднання ОТГ вже має проміжні результати. Громади відчули збільшення надходження коштів до місцевих бюджетів, які вплинули на інфраструктурну та соціальну складову регіонів. Однак залишається багато питань, які досі потребують вирішення, зокрема, земельні відносини на селі. Найбільшими платниками податків до місцевих бюджетів є аграрії, Тарас Висоцький, генеральний директор Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», поспілкувався з Носівським міським головою Володимиром Ігнатченком про результати дворічного об'єднання та роботу з агровиробниками.

IMG_8105

Про об'єднану територіальну громаду:

  • Створена: 30 вересня 2016 року
  • Кількість рад, що об’єдналися: 5 (Носівська міська рада, Володьководівицька сільська рада, Іржавецька сільська рада, Козарська сільська рада, Тертишницька сільська рада), всього до складу ОТГ увійшло 18 населених пунктів.
  • Площа об'єднаної територіальної громади: 511.95 км2
  • Кількість старостинських округів: 3
  • Чисельність населення громади: 20400

 

Як відбувався процес об’єднання Носівської ОТГ, з якими труднощами довелося стикнутися?

- У цілому ідея об’єднання виникла ще з початку реалізації реформи. На жаль, не відразу вдалося реалізувати нашу ініціативу, тому що деякі сільські ради відмовлялися об’єднуватись. Шкода, що ми втратили той рік, бо могли б залучити більше коштів на розвиток нашої громади. 

За два роки існування ми одержали фінансову підтримку в сумі майже 7 млн грн субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій. На розвиток інфраструктури отримали ще 11,4 млн грн, які використані на ремонт доріг (9,1 млн грн) та придбання спецтехніки і обладнання для комунального підприємства «Носівка-Комунальник» (2,3 млн грн).

Однозначно, процес децентралізації – це реформа для людей, яка несе позитивні зміни. На сьогодні на Носівщині вже функціонує три об’єднані громади, а це складає 80% району. Процес децентралізації правильний, у ньому ми бачимо лише позитив.

Два роки - невеликий період. Які основні досягнення за цей період Ви можете відзначити?

- Насправді, зроблено за два роки багато того, що не робилося десятиліттями. І це найголовніший результат децентралізації. Ми ремонтуємо дороги, освітлюємо вулиці, здійснюємо капітальні ремонти дошкільних та навчальних закладів, купуємо спеціальну комунальну техніку, автобуси для відділу культури, для підвезення дітей до шкіл. Активна підтримка розвитку спорту у громаді – важлива складова діяльності міської ради. Ми брали активну участь у державній програмі з будівництва футбольних полів зі штучним покриттям. Це дало можливість на основі співфінансування збудувати міні-футбольне поле на території дитячо-юнацької спортивної школи. У нас вже дві зими працює хокейний майданчик відкритого типу, який став місцем зимового відпочинку для дітей та молоді, до речі, не лише нашої громади.

Носівська міська рада з часу створення ОТГ постійно підтримує низку районних програм. Це стосується, у першу чергу, соціального захисту та медицини. Близько 2 мільйонів гривень з міського бюджету перераховано до районного на підтримку закладів охорони здоров’я та реалізацію соціальних програм. Впродовж двох років підтримуємо районну програму з придбання службового житла для медиків.

Чому, на вашу думку, інші сільські ради Носівщини не поспішають обєднуватись?

- Тут дуже важливу роль відіграє людський фактор, адже багатьом комфортно пливти за течією, бо зміни - це складно та відповідально. Сільські голови на місцях неактивні, можливо, навіть стримують цей процес. Вирішити це може лише обов’язкове об’єднання до 2020 року. Їх задовольняє наявність певного бюджету, щоб організувати робочий процес, однак суттєвого соціального чи інфраструктурного покращення досягти неможливо з тими ресурсами, які надходять у бюджети сільських рад. Так, з впровадженням реформи доводиться ухвалювати, можливо, непопулярні рішення, однак вони є вимогою часу. Це стосується оптимізації навчальних закладів, головна мета цього процесу – надання якісних освітніх послуг. У минулому році ми були змушені закрити один навчальний заклад. Однак, для учнів цього закладу організований підвіз до школи, а дошкільнята відвідують садок у сусідньому селі, педагоги працевлаштовані. Освітня галузь є основною статтею витрат: 56% міського бюджету передбачено саме на розвиток освітянської сфери громади. Наприклад, у 2015 році виділялось 240 тис. гривень на всі школи з району. Вже у 2017 році громада витратила на освіту 1 млн 760 тис. гривень, а в 2018 році – майже 2 млн гривень на 10 закладів освіти громади.

З 1 лютого 2018 року розпочався процес передачі усіх земель сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність відповідних об’єднаних територіальних громад. Розкажіть, як цей процес відбувається в Носівській ОТГ, які механізми застосовуються?

- Наразі для нас актуальне питання розроблення генерального плану та проведення інвентаризації земель. Нам передали близько 3 тис. га. Саме процес інвентаризації дасть можливість зафіксувати користувачів земельних ділянок та відслідковувати сплату податків до місцевого бюджету. Однак, існує багато відкритих запитань. Ми начебто і можемо розпоряджатися землею, але в Земельному кодексі цього не передбачено, є лише постанова Кабміну. Нас хвилює, щоб рано чи пізно нам не сказали, що ми неправильно роздали цю землю, тому тут є ризики. Крім цього, є питання щодо господарських дворів, скоріше за все будемо робити інвентаризацію та укладати договори з тими, хто використовує ці землі.

Як Ви наповнюєте бюджет і вирішуєте проблему недоотримання коштів через тіньову оренду землі? Як працюєте з тими, хто ухиляється від сплати податків?

- Великих підприємств на території громади немає. Серед тих, що працюють у Носівці і наповнюють бюджет: ВАТ «Носівський цукровий завод», кондитерська фабрика «Десна», що випікає вівсяне печиво, фабрика з пошиття спецодягу «Формстиль» та промислове підприємство НВКЦ «Прес», що виготовляє запчастини для вугільної промисловості. Усі решта - це аграрні підприємства. Тобто саме аграрії є основними наповнювачами місцевого бюджету. Окрім того, важливою складовою є плата за землю. Рішенням сесії міської ради встановлено ставки земельного податку, розмір якого залежить від призначення земель. Скажімо, для ведення особистого селянського господарства ставка складає 0,3% від нормативної грошової оцінки землі, а для будівництва та обслуговування будівель торгівлі - 1%. Тобто, тут не може бути єдиної суми. Окрім того, у громади є невитребувані паї. І це також може стати важливою складовою наповнення бюджету. Поки ми ще не повністю можемо відстежити всі ці землі, тому найближчим часом проведемо інвентаризацію. Ми прагнемо, щоб кожна земельна ділянка була занесена до кадастру, де зазначено власника землі та того, хто її обробляє. З передачею  землі громадам збільшилася орендна плата. Ми відстежуємо суму, яка надходить до бюджету громади з оренди землі. І найбільша проблема полягає якраз в нормативній грошовій оцінці землі. Наразі застосовується стара нормативна грошова оцінка, відповідно і кошти надходять менші.

На мою думку, сплата ПДФО, єдиного податку та плата за землю - це три кити, на яких тримається бюджет, а значить і реалізація проектів для розвитку території, благоустрій.

На сьогодні співпрацюємо з аграрними підприємствами, які займаються обробітком земель на території громади. Вони йдуть на контакт, платять пайову участь на розвиток території. Допомагають також і в підтримці соціальної сфери. Треба бути відповідальними за свої рішення, з повагою ставитися до тієї території, де працюєш і живеш, до людей, які оточують. Це стосується і влади, і аграріїв, адже кожен має на своєму місці якісно виконувати взяті на себе повноваження. І тільки разом можна досягти успіху. Лише тоді можемо говорити про досягнення задуманого, реалізацію проектів, які слугуватимуть мешканцям нашої громади. Реформа децентралізації, яка впевнено втілюється в нашій державі, однозначно одна з найдієвіших і надає можливості для розвитку територій та покращення добробуту її громадян, одержання якісних адміністративних послуг всім мешканцям громади.




  • БЕЙКЕР ТІЛЛІ УКРАЇНА
  • Agroresurs
  • AMAKO
  • Лімагрейн
  • Zeppelin
  • Amazone
  • LNZ Group
  •  Agricom Group
  • horsch
  • uahk
  • Сygnet
  • Syngenta
  • Agco
  • Agroregion
  • Eridon
  • MHP
  • Maschionet
  • Maisadour
  • Козятинський м’ясокомбінат
  • DuPont Pioneer
  • Вінницька аграрно-промислова група
  • Agroscop
  • Agrimatco
  • NCH Advisors
  • Continental farmers Group
  • credit agricole
  • claas
  • john deer
Вітаємо! Ви підписались на новини порталу Ukab