Вам був надiсланий лист з новим паролем Дякуємо за реєстрацiю. Ваш запит буде розглянуто у найближчий час.
14 Квітня 2024

Новини

14.02.2024

Ucab Андрій Павлушин: “Агросектору й українській економіці задля успішного майбутнього необхідно крок за кроком виходити на фінансові показники 2021 року”

Нещодавно частиною асоціації “Український клуб аграрного бізнесу” стала компанія OTP Leasing – універсальна лізингова компанія, яка входить до складу європейської фінансової групи OTP Group. Компанія OTP Leasing працює з провідними виробниками сільськогосподарської техніки, легкового та вантажного автотранспорту, утримуючи лідерську позицію на українському ринку лізингу протягом останніх 10 років. В особистому інтерв’ю CEO OTP Leasing Андрій Павлушин розповів про фінансові інструменти та програми, що доступні для аграріїв, а також поділився думками щодо перспектив зростання ринку в 2024 році.

Розкажіть, будь ласка, про історію створення та розвитку компанії “OTP Leasing”

Компанія була створена в 2008 році в одні з найскладніших часів напередодні фінансової кризи. Але ми подолали багато викликів й цього року будемо святкувати 16 років своєї діяльності. Команда, яка працює й сьогодні, прийшла в 2010 році, коли почався реальний розвиток OTP Leasing. Це дуже міцна команда, особисто я багато фахівців привів з попереднього місця роботи, деякі прийшли з ринку. Наша команда складається зі 150 людей й половина з них працює більше 10 років.

В 2010 році ми були 19-ті на ринку, й навіть не могли подумати, що вже в 2014 році станемо першими на ринку. З 2014 року впевнено тримаємо лідерство вже 10 років. На сьогодні займаємо 45% ринку, наступна компанія в рейтингу після нас має 10% ринку. Тобто, ми досягли того, що в Україні зі словом “лізинг” асоціюється лише компанія OTP Leasing.

Наша команда не сподівалась, що матимемо такі великі досягнення, але ми дуже хотіли зробити гарну компанію. Вважаю, секрет успіху в тому, що в нас дуже дружна, неформальна атмосфера в компанії. Крім цього, OTP Leasing завжди орієнтується на продажі. Ми чітко знаємо свою мету й під неї підлаштовувався весь колектив, всі розуміють, що продавці – найголовніші люди в компанії. Ми чітко знаємо, що хочемо та йдемо до цього.

По-друге, в компанії дуже гарні акціонери, які дають фінансовий ресурс для розвитку й лагідне регулювання, не говорять що й коли робити, нам абсолютно довіряють. Водночас, наші фахівці багато спілкуються із закордонними колегами, переймаючи досвід з інших країн.

Які послуги пропонуєте для агросектору?

Перш за все, це фінансовий лізинг з різними термінами фінансування. Мінімальний термін фінансування складає 3 роки, максимальний – 5 років. Фінансуємо в 3 валютах: гривня, долари та євро. Також займаємося оперативним лізингом, надаємо послуги в межах програм субсидування. Зокрема в OTP Leasing працює програма від Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), яка полягає в тому, що коли клієнт бере, наприклад, трактор, якщо він відповідає сучасним стандартам, майже не забруднює атмосферу, то тоді клієнт отримує 20% кешбеку на рахунок.

Також в цьому місяці ми запускаємо програму «Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%», яка довгий час працювала лише в банках. Наразі OTP Leasing – єдина лізингова компанія, яка буде надавати цей продукт. Ми вдячні Міністерству фінансів та Фонду розвитку підприємництва за можливість розповсюдити цю програму на ринку лізингу.

Найкраща новина полягає в тому, що ці дві програми можуть накладатися. Тобто, якщо клієнт бере фінансування, то він може отримати й кешбек 20% й одночасно, в тому ж контракті, отримати пільгове фінансування зниження ставки за рахунок субсидії держави.

В нашому портфелі є й продукти, які пропонує OTP Bank, клієнт може зайти по спеціальним умовам, наприклад, фінансування під посівну. Однією з переваг OTP Leasing є те, що коли клієнт вже пройшов кредитний аналіз від OTP, то зможе набагато швидше отримати фінансування в банку, бо це одне вікно, один кредитний аналітик. Тобто, якщо клієнт вже взяв с/г техніку й хоче додатково фінансування під закупівлю добрив від нашого банку, то це буде набагато швидше, ніж йти в інший банк.

Ще одна чудова новина – ми відновили фінансування вагонів-зерновозів, що дуже актуально на сьогоднішній день для українських аграріїв, оскільки використання додаткових вагонів дасть змогу збільшити експорт зерна.

Кого серед ваших аграрних клієнтів найбільше: малих, середніх фермерських господарств чи агрохолдингів?

Ми працюємо з усіма представниками агроринку. Хоч програми від держави та ЄБРР, перш за все, працюють для малого та середнього бізнесу, однак, OTP Leasing може зробити проєкт як з МХП на 10 млн євро, так й з малим фермерським господарством на 50 тис. євро. Ми абсолютно відкриті до співпраці з усіма. Маємо 2500 клієнтів саме тому, що працюємо з клієнтами різних масштабів.

Як повномасштабна війна змінила попит серед українських агровиробників на використання лізингу для придбання сільгосптехніки?

Об’єм ринку впав, бо лізинг – це про фінансування капітальних вкладень, про інвестиції. Коли людині потрібен трактор, тоді вона приходить за лізингом, а коли в країні війна, то це не перша річ, про яку вона задумується. Аграрій йде в лізинг, коли є розуміння, що буде завтра. Тому логічно, що в 2022 році ринок впав в 3 рази – ми видали загального фінансування на 3,5 млрд грн. В 2023 році мали вже кращі результати – 5 млрд грн, що демонструє зростання на 30%.

Які фінансові інструменти в 2023 році аграрії використовували частіше: банківське кредитування, лізинг чи, можливо, купують техніку власним коштом?

Коли ми говоримо про фінансування основних засобів, то половина йде через лізинг, а друга половина – фінансування власними коштами та кредитами. Лізинг займає досить вагому частину, сьогодні це зрозуміле слово для аграріїв. Однак, ми завжди тримаємо руку на пульсі та розповідаємо про головні зміни на ринку лізингу.

Велика перевага лізингу в тому, що він достатньо швидкий, бо процедура отримання кредитування – довга. В лізингу фінансування підлаштоване на те, щоб с/г техніку аграрій отримав оперативно. Якщо клієнту потрібна техніка під весняну посівну, коли час обмежений, а фінансова ситуація не така вже й гарна, то лізинг чудовий вихід, бо ми більш лояльні. Для нас головне, щоб трактор, який обрали, був ліквідний.

Ми фінансуємо як нову техніку, так і вживану, щоб на виході лізингу її термін використання був не старше 8 років. Але саме нову техніку беруть частіше в лізинг.

На вашу думку, які тенденції використання лізингу аграріями нас чекають цього року?

OTP Leasing заклав зростання на 2024 рік. Якщо в 2023 році з 5 млрд грн, на які ми забезпечили лізингові послуги, половина стосувалась аграрних компаній, то в 2024 році заклали збільшення на 20% – до 7,5 млрд грн. Ми сподіваємось, що воєнна ситуація дозволить бізнесу функціонувати. Щоб виграти цю війну, економіка має витримати, підприємства повинні сплачувати податки, експортувати. В 2021, довоєнному році, були набагато вищі показники, а потім в 2022 та 2023 роках ринок впав. Тож поступово потрібно виходити на рівень 2021 року.  Я сподіваюсь, що в 2024 році OTP Leasing зробить великий крок. Проте, для виходу на результати 2021 року потрібно ще декілька років, для агросектору необхідне повноцінне функціонування експортних шляхів, щоб виробляти більше, більше експортувати, більше вкладати в техніку та інвестиції. 

Чи допомагає “OTP Leasing” ЗСУ, ТерОбороні, населенню на територіях, де відбуваються бойові дії? 

Наступного дня після початку повномасштабної війни на наш склад машин в Петропавлівській Борщагівці прийшли азовці, попросили машини, щоб захищати Київ, й ми за один день видали близько 100 машин. Вони взяли джавеліни й поїхали знищувати російські війська. Наша компанія вчасно змогла допомогти армії.

Ми й досі допомагаємо тій бригаді військових, підтримуємо дружні стосунки. Азовці, 3 штурмова бригада – ті, кому допомогли найбільше. Ще підтримуємо 110 окрему механізовану бригаду, яка захищає Авдіївку, іншим бригадам на запорізькому напрямі. Багато проєктів зробили з "Фондом Сергія Притули", з KSE.

Постійно допомагаємо госпіталям, маємо в своєму штаті заслуженого волонтера України, наш офіс слугує перевалочною базою гуманітарної медичної допомоги для благодійних фондів.

Загалом компанія OTP Leasing допомогла ЗСУ на 170 млн гривень. Ми отримали винагороду від Залужного за сприяння війську, 6 наших співробітників в армії.

Поділіться своїми очікуваннями щодо вступу до асоціації “Український клуб аграрного бізнесу”

УКАБ робить велику справу щодо розвитку українського сільськогосподарського ринку, розвитку в межах європейських стратегій. Й OTP Leasing готові допомагати усім можливим. Ми довгі роки знаємо Алекса Ліссітсу й вважаємо його одним із найуспішніших агроменеджерів України. Повністю розділяємо його погляди та погляди асоціації, тож і чекаємо на спільну роботу щодо розвитку агросектору.
 • БЕЙКЕР ТІЛЛІ УКРАЇНА
 • Agroresurs
 • AMAKO
 • Лімагрейн
 • Zeppelin
 • Amazone
 • LNZ Group
 • Agricom Group
 • horsch
 • uahk
 • Сygnet
 • Syngenta
 • Agco
 • Agroregion
 • Eridon
 • MHP
 • Maschionet
 • Maisadour
 • Козятинський м’ясокомбінат
 • DuPont Pioneer
 • Вінницька аграрно-промислова група
 • Agroscop
 • Agrimatco
 • NCH Advisors
 • Continental farmers Group
 • credit agricole
 • claas
 • john deer
Вітаємо! Ви підписались на новини порталу Ukab