Новини
19.05.2025
AgroVision: аграрні ноти, розмінування та бенчмаркінг агровитрат

14 травня топменеджери, керівники та власники компаній-членів асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», а також представники провідних агропідприємств України вкотре зустрілись на клубній події AgroVision. Ексклюзивним партнером заходу стала Міжнародна фінансова корпорація (IFC), що входить у Групу Світового банку та є найбільшою глобальною інституцією розвитку, яка працює із приватним сектором. IFC сприяє сталому економічному зростанню, залучаючи інвестиції, надаючи консультації та підтримуючи реформи, які покращують ділове середовище, створюють робочі місця та розширюють доступ до фінансування для підприємств різного масштабу.
Головними темами обговорення були інноваційні бізнес-моделі з використанням аграрних нот, їхній потенціал для залучення додаткового фінансування, а також практичне застосування для таких нагальних потреб, як розмінування та відновлення родючості земель. Крім цього, учасники події мали шанс почути інформативну презентацію бенчмаркінгового проєкту УКАБ про аналіз врожайності й структури витрат серед членів асоціації у 2024 році.
Під час вступного слова Тарас Висоцький, перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України, наголосив на важливості нових фінансових інструментів для стимулювання розвитку аграрного сектору: «Сьогоднішнього рівня фінансування недостатньо для динамічного розвитку аграрної галузі, хоча воно й закриває нагальні потреби. Попри війну показники фінансування залишаються стабільними, але не дають нового поштовху, необхідного для покриття інфляції та підтримки зростання перспективних напрямів. У такій ситуації аграрні ноти можуть стати черговим імпульсом додаткового фінансування та сприяння розвитку і перетворення пасивів підприємств в актив».
Потужний потенціал аграрних нот, як еволюціонованого інструменту фінансування, відзначив Кирило Мухомедзянов, керівник проєкту IFC «Розвиток доступу агросектору України до ринків капіталу», який впроваджується IFC у партнерстві із Швейцарською конфедерацією: «Аграрні ноти стали наступним кроком після аграрних розписок та обумовлені запитом ринку – як з боку агровиробників, так і кредиторів. Існувала потреба у фінансовому інструменті нового рівня: електронного та з розширеною дією на нові сектори – тваринництво та первинна переробка, оскільки розписки переважно використовувалися у рослинництві. У березні 2025 року була видана перша аграрна нота. Тепер, якщо ринок відчує реальні переваги аграрних нот як основного інструменту для фінансування оборотного капіталу, то відбудеться природний та поступовий перехід від аграрних розписок до нового, більш досконалого інструменту».
Також спікер розповів про безпосередню сутність цього інструменту. Аграрна нота посвідчує безумовне зобов’язання боржника, забезпечене заставою майбутньої с.-г. продукції, поставити с.-г. продукцію або сплатити грошові кошти кредитору. За зобов’язаннями існують два види аграрних нот – товарна та фінансова. Крім цього, відповідно до ступеня оборотоздатності виділяються – обмежені, частково обмежені та необмежені в обороті. До відмінностей і переваг аграрних нот варто зарахувати:
- цифровий формат: аграрні ноти є електронним неемісійним цінним папером, що не потребує нотаріального посвідчення, на відміну від паперових аграрних розписок. Операції проводяться через електронні кабінети;
- розширене застосування: охоплюють продукцію рослинництва, тваринництва та первинної переробки;
- підвищена надійність та швидкість: забезпечують надійний рівень захисту інформації та швидку взаємодію між реєстрами;
- ліквідність та обіг: можуть бути предметом застави, предметом купівлі-продажу або інших договорів про передачу майна у власність;
- спрощене виконання: примусове виконання здійснюється на підставі спеціальної виписки з Реєстру аграрних нот, що є простішою процедурою.
Своєю чергою Наталія Шевченко, провідна юристка EY Ukraine, детально зупинилася на різноманітних бізнес-моделях використання аграрних нот та механізмах захисту прав кредиторів: «Оскільки законодавство не деталізує конкретні бізнес-моделі, це створює простір для розробки власних. Базовою є модель "агровиробник-кредитор", де виробник видає ноту (товарну або фінансову) в обмін на товари чи гроші від кредиторів, якими зазвичай виступають дистриб'ютори, постачальники, банки, трейдери, переробники. Виконання аграрної ноти здійснюється боржником шляхом передачі сільськогосподарської продукції (товарна нота) або перерахування грошових коштів (фінансова нота).
Є моделі “на виконання” та “на забезпечення”. У першому випадку аграрна нота використовується для розрахунку за договором; зобов'язання за договором трансформується в зобов'язання за аграрною нотою; кредитор може змінюватись, якщо це передбачено ступенем оборотоздатності аграрної ноти. У другому випадку аграрна нота виступає як додаткова гарантія виконання зобов'язання за договором, яке при цьому не припиняється; нота виконується лише у разі невиконання основного зобов'язання. Окрім того, аграрна нота може бути самостійним об’єктом цивільних прав – купуватися/продаватися, передаватися в заставу, обмінюватися, даруватися тощо».
Спікер зазначила, що моделі використання аграрних нот можуть поєднуватися протягом строку функціонування аграрної ноти з урахуванням потреб кредитора та ступеню оборотоздатності аграрної ноти. Наприклад, отримавши аграрну ноту як розрахунок за договором, кредитор може в подальшому продати таку аграрну ноту з метою швидкого отримання коштів або розрахуватись нею за іншим договором або отримати фінансування під заставу такої аграрної ноти.
Проєктом IFC вже розроблено детальні довідники для трьох бізнес-моделей використання аграрних нот, які містять приклади формулювань для договорів і консультації з податкового й бухгалтерського обліку. До кінця року планується розробка решти довідників для інших моделей використання фінансових та товарних аграрних нот на виконання та забезпечення відповідних договорів між кредитором та агровиробником. Усі зацікавлені учасники можуть отримати примірники, звернувшись до команди Проєкту.
Друга половина пленарної частини заходу була присвячена темі розмінування. «Розмінування є одним з топ-5 пріоритетів Уряду в процесі відновлення України. Безпека землі – основа для її обробітку та будь-якої господарської діяльності. Офіційно підтверджено забруднення близько 60 тис. гектарів, які можуть залишатися небезпечними протягом десятиліть і навіть століть без належного очищення. Вартість офіційного розмінування, що включає сертифікацію та документальне підтвердження безпечності ділянки, починається від 1500 доларів за гектар. Держава активно сприяє цьому процесу, діє урядова програма компенсації для аграріїв, котрою варто користуватись, адже це дієвий інструмент. Але державних і донорських коштів наразі недостатньо для повного очищення територій, тож Міністерство економіки України активно шукає та тестує інноваційні фінансові інструменти, які допоможуть повернути землі у безпечний та продуктивний стан. Розглядаються моделі змішаного фінансування, державно-приватного партнерства, використання аграрних нот, пільгових кредитів», – наголосив Ігор Безкаравайний, заступник Міністра економіки України.
Першим ліцензованим приватним іноземним оператором з гуманітарного розмінування в Україні є компанія Global Clearance Solutions Ukraine. Детальніше про діяльність компанії, можливості агровиробників доєднатися до гуманітарного розмінування та важливість цього процесу для відновлення аграрного потенціалу країни й глобальної продовольчої безпеки розповіла Ірина Запорожець, національна менеджерка з продажів Global Clearance Solutions SA Україна: «Наша головна мета – повернути людям можливість безпечно працювати на своїй землі. Наша компанія вже має успішну реалізацію пілотного проєкту у Київській області, де було очищено 404 тис. квадратних метрів сільськогосподарських земель, комунальних об'єктів і природних ресурсів. Залучалася команда з 13 осіб та техніка GCS-200. Під час пілоту було виявлено та знешкоджено одну ракету БМ-21, решта території виявилася без загроз. Жодного інциденту після очищення зафіксовано не було, що доводить ефективність підходу GCS. І ми готові до масштабування та партнерства задля відновлення українських земель».
Можливість розмінування без черги на комерційних засадах пропонує Андрій Яценя, генеральний директор і співзасновник Teravyn Global SA: «Для аграріїв надзвичайно важливо якнайшвидше повернути землю в обіг як продуктивний актив. Навіть за відсутності достатнього власного капіталу, чим раніше земля почне працювати, тим швидше аграрій зможе залучити додаткове фінансування, наприклад, від банків, і крок за кроком відновити своє господарство. Тому Teravyn Global у співпраці з IFC пропонує "швидкий шлях":
- замовити безплатне попереднє нетехнічне обстеження у партнерських компаній (наприклад, Global Clearance Solutions), щоб оцінити доцільність комерційного розмінування.
- якщо значна частина землі (понад 50-70%) класифікується як "зелена" (безпечна або потребує мінімального втручання) та "жовта" (потребує додаткового обстеження/обмеженого очищення), пропонується підписати контракт. "Червоні" зони (5-10% території, сильно забруднені) не можуть бути розміновані на комерційних засадах».
Наприкінці заходу керівниця аналітичного відділу УКАБ Світлана Литвин представила результати та плани проєкту бенчмаркінгу врожайності й основних статей витрат серед членів УКАБ. Проєкт розпочався з 20-тижневого онлайн-моніторингу збору врожаю шести основних культур (пшениця, кукурудза, ячмінь, соняшник, соя, ріпак). Наразі в проєкті беруть участь 11 компаній із загальним земельним банком 1,3 млн га, які у 2024 році зібрали 6,7 млн тонн зернових та олійних. Аналізуються ключові статті витрат: орендна плата, добрива, насіння, ПММ, ЗЗР, ремонт та запчастини, оплата праці, а також якісні показники врожаю. Дані надаються в знеособленому вигляді в розрізі компаній, регіонів та областей. «До проєкту можуть долучитись усі охочі члени асоціації, він є безплатним. Планується масштабування цієї ініціативи. У червні-липні 2025 року буде проведено дослідження рівня оплати праці виробничого персоналу. Починаючи з липня, з початком збору врожаю, відновиться торішній формат онлайн-моніторингу врожайності основних сільськогосподарських культур. А на кінець року заплановано поглиблений аналіз основних виробничих витрат, який цього разу включатиме детальне вивчення технологічних аспектів і якісних показників», – підсумувала Світлана Литвин.
Команда асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» й агенції UCABevent щиро дякує всім, хто долучився до клубної події AgroVision – представникам влади, бізнесу, міжнародних організацій та експертам – за ваш час, досвід і думки в обговоренні надзвичайно актуальних тем для сьогодення та майбутнього українського агросектору. Також висловлюємо подяку ексклюзивному партнеру IFC за підтримку в проведенні заходу. А вже 6-7 серпня зустрінемось на польовому івенті національного рівня, де кожен знайде усе необхідне, – УКАБ Агротехнології 2025.
* Якщо Вас цікавить участь в проєктах, що презентували спікери, то Ви можете звертатись за контактами нижче:
- Проєкт IFC «Розвиток доступу аграрного сектору України до ринків капіталу»: [email protected]
- Ірина Запорожець: [email protected], +380 (75) 325 33 20
- Андрій Яценя: [email protected], +41797960433.
- Світлана Литвин: [email protected], +380504454573.