Вам був надiсланий лист з новим паролем Дякуємо за реєстрацiю. Ваш запит буде розглянуто у найближчий час.
05 Травня 2024

Новини

03.03.2009

Аграрии не пробились в посев \ Аграрії не пробились у посів

Весенняя посевная кампания находится на грани срыва - для ее проведения у аграриев не хватает 2,3 млрд грн. В Кабмине планируют помочь сельхозпроизводителям, разрешив Аграрному фонду закупать зерно по рыночным ценам. Предложением правительства смогут воспользоваться сельхозпроизводители, которые придержали зерно до нынешнего времени, но таких менее половины.

Для проведения весенней посевной кампании аграриям не хватает 2,3 млрд грн, заявила в минувший четверг премьер-министр Юлия Тимошенко. В отсутствии финансирования она обвинила Нацбанк, назвав его работу по пролонгации кредитов неудовлетворительной. По словам Тимошенко, из требующих пролонгации кредитов на 3,852 млрд грн банки продлили только на треть суммы - 1,489 млрд грн. Получить комментарий НБУ вчера не удалось, но ранее высокопоставленный источник в Нацбанке говорил, что регулятор не намерен давить на коммерческие банки в вопросе пролонгации кредитов аграриям, заставляя их заниматься убыточной деятельностью.

В правительстве рассчитывают помочь аграриям получить необходимые средства за счет увеличения стоимости закупки зерна. На внеочередном заседании в минувший четверг Кабмин разрешил Аграрному фонду (АФ) закупать его по средней цене сделок трех последних торговых сессий на аграрной бирже, отменив требование его покупки по ценам не выше установленных правительством минимальных. Также Кабмин позволил фонду в любое время выкупать зерно, находящееся в залоге.

Аграрии испытывают проблемы с финансированием посевной кампании из-за невозможности привлечь новые кредиты, отмечают участники рынка. "В прежние годы к началу посевной кампании аграрии продавали почти все имеющиеся запасы зерна, а средства для кампании привлекали за счет кредитов. В этом году банки их не выделяют или предлагают под нереально высокие проценты - до 30% годовых,- говорит председатель правления 'Западной компании "Дакор"' Мирослав Полио.- Если мы не найдем средств для финансирования посевной кампании, не исключаем сокращения посевных площадей". По словам первого зампреда Всеукраинского союза сельскохозяйственных предприятий Василия Ярошовца, из-за отсутствия средств сократить площади посевов могут и другие компании: "На компенсацию кредитных ставок по учетной ставке НБУ в 12% в бюджете этого года предусмотрено только 300 млн грн, в прошлом году - 1,65 млрд грн".

АФ располагает значительными средствами для выкупа зерна у сельхозпроизводителей - сейчас в его распоряжении 700 млн грн, вырученных от продажи зерна зернотрейдерам. Еще 500 млн грн в ближайшее время АФ должны выделить из спецфонда бюджета, рассказал начальник департамента развития аграрного рынка Минагрополитики Анатолий Разгон. Всего Кабмин обещал выделить АФ 2,2 млрд грн до конца года. Но улучшить ситуацию в агропромышленном комплексе и предотвратить сокращение посевных площадей с помощью покупки зерна АФ вряд ли удастся, говорят участники рынка.

Продать ему зерно могут только аграрии, которые смогли придержать его до нынешнего времени. "Мелкие и средние сельхозпроизводители давно продали зерно из-за отсутствия собственных мощностей для его хранения",- отмечает Ярошовец. "Запасы зерна остались у менее половины сельхозпроизводителей и посредников, из них крупные запасы (от 100 т) имеют не более 10-15% компаний",- сообщает директор аналитического центра "Украгроконсалт" Сергей Феофилов.

Весняна посівна кампанія перебуває на грані зриву - для її проведення в аграріїв не вистачає 2,3 млрд грн. У Кабміні планують допомогти сільгоспвиробникам, дозволивши Аграрному фонду закуповувати зерно за ринковими цінами. Пропозицією уряду зможуть скористатися сільгоспвиробники, які притримали зерно до нинішнього часу, але таких менше половини. 

Для проведення весняної посівної кампанії аграріям не вистачає 2,3 млрд грн, заявила в минулий четвер прем'єр-міністр Юлія Тимошенко. У відсутності фінансування вона звинуватила Нацбанк, назвавши його роботу із пролонгації кредитів незадовільною. За словами Тимошенко, з кредитів, що потребують пролонгації, на 3,852 млрд грн банки продовжили тільки на третину суми - 1,489 млрд грн. Одержати коментар НБУ вчора не вдалося, але раніше високопоставлене джерело в Нацбанку говорило, що регулятор не має наміру тиснути на комерційні банки в питанні пролонгації кредитів аграріям, змушуючи їх займатися збитковою діяльністю. 

В уряді розраховують допомогти аграріям дістати необхідні кошти за рахунок збільшення вартості закупівлі зерна. На позачерговому засіданні в минулий четвер Кабмін дозволив Аграрному фонду (АФ) закуповувати його за середньою ціною угод трьох останніх торговельних сесій на аграрній біржі, скасувавши вимогу його купівлі за цінами не вищими від встановлених урядом мінімальних. Також Кабмін дозволив фонду в будь-який час викуповувати зерно, що перебуває в заставі. 

Аграрії зазнають проблеми з фінансуванням посівної кампанії через неможливість залучити нові кредити, відзначають учасники ринку. "У колишні роки до початку посівної кампанії аграрії продавали майже всі наявні запаси зерна, а кошти для кампанії залучали за рахунок кредитів. Цього року банки їх не виділяють або пропонують під нереально високі відсотки - до 30% річних, - говорить голова правління 'Західної компанії "Дакор"' Мирослав Поліо. - Якщо ми не знайдемо коштів для фінансування посівної кампанії, не виключаємо скорочення посівних площ". За словами першого заступника голови Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств Василя Ярошовця, через відсутність коштів скоротити площі посівів можуть й інші компанії: "На компенсацію кредитних ставок за дисконтною ставкою НБУ 12% у бюджеті цього року передбачено тільки 300 млн грн, торік - 1,65 млрд грн". 

АФ має у своєму розпорядженні значні кошти для викупу зерна в сільгоспвиробників - зараз у його розпорядженні 700 млн грн, виручених від продажу зерна зернотрейдерам. Ще 500 млн грн найближчим часом АФ повинні виділити зі спецфонду бюджету, розповів начальник департаменту розвитку аграрного ринку Мінагрополітики Анатолій Разгон. Усього Кабмін обіцяв виділити АФ 2,2 млрд грн до кінця року. Але поліпшити ситуацію в агропромисловому комплексі і запобігти скороченню посівних площ за допомогою купівлі зерна АФ навряд чи вдасться, говорять учасники ринку. 

Продати йому зерно можуть тільки аграрії, які змогли притримати його до нинішнього часу. "Дрібні і середні сільгоспвиробники давно продали зерно через відсутність власних потужностей для його зберігання", - відзначає Ярошовець. "Запаси зерна залишилися в менше половини сільгоспвиробників і посередників, з них великі запаси (від 100 т) мають не більше 10-15% компаній", - повідомляє директор аналітичного центру "Украгроконсалт" Сергій Феофілов.

Коммерсант-Україна




  • БЕЙКЕР ТІЛЛІ УКРАЇНА
  • Agroresurs
  • AMAKO
  • Лімагрейн
  • Zeppelin
  • Amazone
  • LNZ Group
  •  Agricom Group
  • horsch
  • uahk
  • Сygnet
  • Syngenta
  • Agco
  • Agroregion
  • Eridon
  • MHP
  • Maschionet
  • Maisadour
  • Козятинський м’ясокомбінат
  • DuPont Pioneer
  • Вінницька аграрно-промислова група
  • Agroscop
  • Agrimatco
  • NCH Advisors
  • Continental farmers Group
  • credit agricole
  • claas
  • john deer
Вітаємо! Ви підписались на новини порталу Ukab