Новини лобіювання
26.05.2017
Юрособи треба повернути у процес реформування ринку землі, - УКАБ
У Проекті Закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» значно обмежується діяльність юридичних осіб у сфері земельних відносин.
Концепція Проекту Закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» була розглянута 16 травня на засідання робочої групи з питань реформування земельних відносин при Міністерстві аграрної політики та продовольства України за участю представників Світового банку та Міжнародного валютного фонду. Зауваження УКАБ до розробленої Держгеокадастром концепції Проекту Закону стосуються недоцільності заборони юридичним особам придбавати землі сільськогосподарського призначення; обмеження користування площами с/г угідь на певній території на рівні 35%; заборони набуття непідмораторних земель у користування юридичним особам.
Згідно законопроекту юридичні особи фактично відсторонюються від участі в ринку землі, оскільки їх позбавляють права набувати землю у власність будь-яким чином, у тому числі і шляхом купівлі. В УКАБі вважають відсторонення від ринку землі аграрних підприємств дискримінацією основного виробника сільськогосподарської продукції та найбільшого платника податків аграрної галузі. Наприклад, у 2015 році підприємствами було вироблено 86% усієї сільськогосподарської продукції в грошовому еквіваленті. Залучення додаткових інвестицій в сектор з відкриттям ринку землі також залишиться недоступним без участі в ньому юридичних осіб. Окрім того, таке положення грубо порушує Конституцію України, яка гарантує юридичним особам право володіти землею на рівні з іншими суб’єктами власності.
На думку експертів УКАБ, обмеження площі, яка може перебувати у оренді господарства несе в собі значні корупційні ризики та перешкоди для розвитку бізнесу. Пропозиція обмежити землекористування у розмірі до 35% площі району та/або об’єднаної територіальної громади, призведе до поширення рейдерства, зловживань та блокування діяльності підприємств. Окрім цього, порушуються права орендаря і орендодавця, відповідно до цивільно-правових відносин (угод) в частині перешкоджання вільного волевиявлення. Урегулювання ризиків монополій не належить до компетенції цього законопроекту та достатньо чітко врегульовано у вже діючому законі «Про захист економічної конкуренції».
Іншим дискусійними питанням є позбавлення юридичних осіб права орендувати земельні ділянки із цільовим призначення для ведення особистого селянського господарства. Проблема використання земельних ділянок із зазначеним цільовим призначенням для товарного сільськогосподарського виробництва вже існувала раніше. Однак, була кваліфікована як така, що стримує розвиток господарської діяльності та створює надмірну зарегульованість, тому 12 лютого 2015 року змінена ухваленням закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)».
«Наразі немає жодної необхідності та вагомого аргументу, щоб обмежити громадян у праві здавати свою приватну землю в оренду підприємствам, якщо вона не обробляється ними особисто, - вважає Тарас Висоцький, генеральний директор Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу». – Представленим законопроектом «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» фактично пропонується повернути надмірну зарегульованість у галузь, що стримуватиме розвиток господарської діяльності та породжуватиме корупцію. Повна заборона участі всіх юридичних осіб на ринку землі призведе до розвитку нових тіньових схем та ускладнить проблему залучення інвестицій».