Новини лобіювання
26.04.2017
Українські аграрії підтримують подальшу дерегуляцію в аграрному бізнесі
Агровиробники вказують на необхідність подальшої дерегуляції умов ведення господарчої діяльності в агропромисловому комплексі (АПК). Спільними зусиллями Німецько-українського агрополітичного діалогу (АПД) та «Українського клубу аграрного бізнесу» (УКАБ) було проведено опитування щодо дієвості та раціональності існуючих норм регулювання операційних процесів у галузі. Зокрема, проект надав аграріям можливість вказати на бар’єри, що стримують подальше зростання економічної ефективності їхніх підприємств.
Завдяки реалізації «Поглибленої та всеосяжної угоди про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС» та «Єдиної комплексної стратегії розвитку сільського господарства та сільських територій 2015-2020» Міністерством аграрної політики та продовольства України (МАПП), сільське господарство (с/г) наразі перебуває в процесі комплексних змін. Однак, гострим питанням залишається успадковане від СРСР регулятивне законодавство, що регламентує ведення виробничих та інших процесів на підприємствах АПК.
Для визначення малодієвих та нераціональних норм діючого законодавства було проведено опитування аграрних товаровиробників. У ньому взяли участь представники підприємств, розташованих по всій території Україні, що спеціалізуються на виробництві продукції як рослинництва (із земельним банком від 400 га, до більше, ніж 5.000 га), так і тваринництва. Відповідаючи на десять закритих і одне відкрите питання щодо регулятивних мір, респонденти мали змогу пояснити власну позицію, запропонувати необхідні вдосконалення та зазначити витрати, пов’язані з забезпеченням відповідності роботи підприємства існуючому законодавству.
У результаті проведення опитування було виявлено регуляторні норми, які, за переконанням аграріїв, потрібно вдосконалити у відповідності до особливостей сучасного с/г виробництва. Так, об’єктами найбільшої критики з боку с/г товаровиробників стали: (і) цінове регулювання с/г продукції (50% опитаних), (іі) реєстрація договорів оренди земельних ділянок (34% опитаних), (ііі) надання статистичної звітності до державних органів влади (зокрема, до Державної служби статистики, МАПП та Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, 50% опитаних), а також (iv) вимоги щодо обов’язкового погодження руху негабаритного транспорту і технічних засобів на основі щоденного плану (40% опитаних).
За результатами опитування можна також зробити висновок про те, що більшість аграрних виробників підтримують адаптацію регулятивних норм до сучасних операційних характеристик підприємства з урахуванням загальних суспільних вимог, таких як, наприклад, соціальний розвиток та захист довкілля. Ті регулятивні норми, які з високою ймовірністю можуть виступати джерелом корупції повинні бути або відмінені, або змінені у напрямку виключення корупційної складової шляхом, наприклад, застосування інформаційних технологій.
За результатами дослідження було розроблено пропозиції для МАПП щодо вдосконалення регуляторного законодавства. Так, в якості інструментів пропонується: (і) застосування принципу декларативності для забезпечення відповідності виробництва нормам законодавства, (іі) децентралізація повноважень та їх передача органам місцевої влади та (ііі) частковий перехід до послуг недержавних підприємств та організацій. Наприклад, пропонується замінити необхідність узгодження переміщення негабаритної с/г техніки на основі заздалегідь затвердженого щоденного плану на онлайн декларування кількості і географії пересування такого транспорту. Такий підхід дасть змогу істотно знизити корупційний стимул з боку державних службовців та зекономити робочий час підприємця.
Для вдосконалення системи збору статистичних даних пропонується створити єдиний онлайн портал для подання всіх обов’язкових звітів в електронній формі. Таким чином підприємці зможуть скоротити час на заповнення статистичної звітності, а державні установи – отримати зручний інструмент доступу та управління статистичними даними. До того ж, запровадження єдиного онлайн порталу для самостійного занесення даних щодо договорів оренди земельних ділянок дозволило би пришвидшити процес реєстрації таких договорів.
Проведене опитування сигналізує МАПП та законодавцям про нагальну необхідність внесення змін до існуючих застарілих норм. Зокрема, вітається поєднання цих норм із загальними суспільними вимогами за прикладом ЄС.