Новини лобіювання
08.12.2017
Ухвалений держбюджет 2018: в аграріїв забрали 10 мільярдів гривень
У п’ятницю в ІА «Інтерфакс Україна» відбулася прес-конференція за участю очільників бізнес-асоціацій, профільних аграрних асоціацій та народних депутатів, на якій вони прокоментували ухвалений держбюджет на 2018 рік у частині АПК.
Нагадаємо, що Верховна Рада у четвер затвердила в цілому законопроект про державний бюджет на 2018 рік. За відповідне рішення проголосували 273 народних депутата на пленарному засіданні пізно ввечері. У частині бюджету для аграріїв були ухвалені рішення, які стали повною несподіванкою для сектору. Так, при ухвалені держбюджету на 2018 рік народні депутати проголосували за відміну відшкодування податку на додану вартість (ПДВ) при експорті сої, ріпаку і соняшнику з 1 березня 2018 року. Відповідна правка була подана народним депутатом Вадимом Сидорчуком з фракції «Народний фронт».
Народний депутат, член Комітету Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин Іван Мірошниченко повідомив, що висунуті на голосування норми стали «повним сюрпризом для народних депутатів», адже Уряд при підготовці проекту бюджету на 2018 рік та змін до Податкового кодексу не просто не залучав до роботи профільні асоціації, а й ігнорував пропозиції народних депутатів. Фінальну версію запропонованих Урядом змін до законодавства народні обранці отримали за 15 хвилин до початку голосування. Депутат Іван Мірошниченко в ході голосування звертався до членів парламенту з проханням не ухвалювати відповідне рішення: «Два-три роки тому ми мали таку дискримінаційну норму при експорті зернових. Якщо не буде повернення ПДВ при експорті цих культур, то це призведе до падіння цін на внутрішньому ринку, агровиробники втратять 10-12 млрд грн в ціні».
Тарас Висоцький, генеральний директор Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» зазначив, що згадана правка вплине на імідж України як міжнародного торгівельного партнера: «Відміна експортного ПДВ на сою, ріпак та соняшник призведуть до прямих фінансових втрат. При збереженні поточних експортних цін на ці культури і аналогічних темпів експорту, аграрний сектор недоотримає 9-10 млрд гривень. Правка вплине на погіршення іміджу України як надійного торгівельного міжнародного партнера. Очікуються незадоволення та штрафні санкції, оскільки більшість угод вже укладені. Крім того, це вплине на погіршення відносин з нашим стратегічним партнером - Європейським Союзом, оскільки 90% експорту ріпаку йшло в ЄС. У рамках 2-3 років сівозміни ріпак перетвориться на збиткову культуру. Це ще один доказ того, що довгострокове інвестування в Україну дуже ризиковане. Зважаючи на всі ці зміни, одне можемо заявити однозначно, ми будемо боротися до останнього, це ще не кінець», - резюмував він.
Крім того, у бюджеті на 2018 рік було відмінено квазіакумуляцію ПДВ, яку встановили на заміну спецрежиму ПДВ, який діяв до 2017 року.
Михайло Соколов, заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР): «Ми вважаємо відміну квазіакумуляцію ПДВ для аграрних виробників абсолютно неприйнятним. Уряд брав на себе зобов'язання, що після скасування спецрежиму ПДВ у тваринників буде держдопомога у вигляді квазі-акумуляції, але нас обдурили. Спочатку прийняли такий порядок розподілу дотацій, за яким ми отримували набагато менше, ніж належало, потім у проекті бюджету скоротили фінансування цього виду допомоги в 2 рази, а в підсумку просто повністю знищили цю статтю. Це вкрай негативно позначиться на галузі, тому що мова йде про кошти, на які бізнес розраховував, про допомогу без корупційних ризиків, яка сьогодні життєво необхідна тваринництву».
«В цьому році Уряд вирішив не враховувати пропозиції аграрних асоціації щодо державного бюджету і напрямків розвитку, а те, що проголосоване сьогодні вночі, випадає за рамки розуміння. У виробників олійних культур вкрали близько 10 млрд грн, скасували квазі-акумуляцію ПДВ. Наші члени вимагають виходити на протести», - сказав голова Аграрного союзу України Геннадій Новіков.
Він пояснив, що лише норма про скасування відшкодування ПДВ при експорті призведе до падіння закупівельних цін на олійні культури на внутрішньому ринку на 20%.