Новини лобіювання
15.10.2013
Надмірний державний контроль імпорту ЗЗР стримує аграрний розвиток
Питання погодження ввезення до України кожної окремої партії засобів захисту рослин (ЗЗР) останнім часом значно загострилося. Починаючи з введення змін в дію, фактичного виконання положень не спостерігалося з огляду на ряд причин, проте з недавнього часу Державна ветеринарна та фітосанітарна служба України почала активні дії щодо контролю імпортерів ЗЗР, що загрожує повною зупинкою імпорту та постачання відповідної продукції сільгоспвиробникам.
Проаналізувавши можливі наслідки від таких дій, експерти Агрохімічного Комітету Європейської Бізнес Асоціації наголошують на тому, що це стане стримуючим фактором при нарощуванні врожайності та збільшенні обсягів врожаю. Адже внаслідок затримок з митним оформленням сільське господарство України недоотримає високоякісні ЗЗР, без яких неможливо забезпечити високу врожайність.
«Така ситуація загрожує зривом посівної кампанії та відповідними чималими збитками аграріїв. За таких умов втрати врожаю можуть сягнути близько 30% від загального обсягу за рахунок недоотримання високоякісних ЗЗР й, відтак, порушення технології виробництва», - наголосив генеральний директор УКАБ Володимир Лапа.
Крім того, у випадку практичної реалізації наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 9 вересня 2013 року N 1079 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до субєктів зовнішньоекономічної діяльності України» сільгоспвиробники можуть залишитися без засобів захисту рослин провідних закордонних виробників, місце яких займе контрабанда та/або контрафакт. Крім цього, загрозливим є можливе застосування аналогічних санкцій по відношенню до інших операторів ринку.
Це може обернутися катастрофічними наслідками для українського АПК, оскільки динамічний розвиток сільського господарства останніх років сформував стійку потребу у ЗЗР. Ринок засобів захисту рослин зростав швидкими темпами. Водночас внутрішнє виробництво подібних засобів часто не відповідає потребам господарств ні за асортиментом, ні за якістю продукції, тому попит на ЗЗР значною мірою задовольняється за рахунок імпортної продукції. Обсяги імпорту ЗЗР впродовж 2009-2012 рр. постійно збільшувались та становили близько 750 млн. дол. США в грошовому вираженні та 90,8 тис. т у фізичному вираженні в 2012 році.