Новини
05.03.2024
Опубліковано третій випуск дослідження “УКРАЇНА: Вплив війни на прибутковість сільськогосподарського виробництва”
Нагадаємо, дослідження проведене УКАБ та Мінагро за підтримки Глобального фонду зі зменшення ризиків катастроф і відновлення (GFDRR), який адмініструє Світовий банк.
Головними висновками третього випуску є:
- Рівень рентабельності зернових та олійних культур покращився у 2023 році порівняно з 2022 роком, однак низькі світові ціни не дозволили галузі досягти відчутної прибутковості.
- Добрива займали найбільшу частку в структурі витрат на гектар у 2023 році - від 17% до 28%. Навіть попри зниження цін, норми внесення добрив минулого року скоротились в середньому на 49%. Господарства заощаджували при виробництві зернових завдяки використанню посівного матеріалу власного виробництва та зменшенню застосування деяких інсектицидів та фунгіцидів.
- Порівняно з 2022 роком, логістичні витрати на експорт у 2023 році зменшились: до портів Одеси – на 33%; до порту Констанца через річкові порти Дунаю – на 40%; і до портів Гданськ/Гдиня – на 42%.
- На відміну від рослинництва, більша частина продукції тваринництва були прибутковою протягом усього 2023 року. У січні 2024 року прибутковість виробництва молока зросла порівняно із середнім показником за 2023 рік завдяки зниженню цін на корми. Збільшився й рівень рентабельності виробництва м'яса птиці. Рентабельність яловичини та свинини навпаки зменшилась - переважно через зниження цін на м’ясо порівняно із середнім показником у 2023 році.
Щодо тенденцій на 2024 рік, то очікується:
- зростання рівня рентабельності для всіх видів зернових та олійних культур за умови, що ситуація із безпекою та експортом морським транспортом не ускладниться, а ситуація на західних кордонах стабілізується;
- всі види олійних культур стануть прибутковими, мінімальну прибутковість матиме пшениця, тоді як кукурудза та ячмінь, ймовірно, залишаться збитковими;
- падіння рентабельності всіх видів тваринницької продукції, оскільки витрати, зокрема на корми та електроенергію, зростатимуть швидше, ніж ціни на кінцевий продукт.
Презентація дослідження доступна за посиланням: https://bit.ly/48E5qqU