Новини
13.12.2013
Агрозона
Агросектор і зона вільної торгівлі - ЗВТ - минулого тижня знову стали однією з центральних тем в українській пресі. Сталося це після виступу президента. Він заявив що євроінтеграція повязана з ризиками і загрозами для АПК. Після цього на дану тему не висловлювався лише ледачий. Хотілось би зупинитися не на політиці, а на фаховому питанні: наскільки реальні загрози для АПК, що є правдою, а що - вигадкою.
1. В Україну хлине величезна кількість дешевої імпортної продукції і знищить національного товаровиробника - вигадка.
Договір про ЗВТ базується на умовах, які Україна отримала при вступі до СОТ у 2008 році. Тоді, власне, і відбулося масштабне зниження імпортних мит, тому гірше вже не стане. Насправді проблема не в Європі чи Росії, а в тому, що в Україну масово "заходить" сірий та чорний імпорт, отже, основна проблема в корупції. При вступі України до СОТ було багато розмов про те, що АПК загине. Насправді ми отримали абсолютно протилежний результат - чергові аграрні рекорди, хоча і дещо прикрашені офіційною статистикою. Тому висновок може бути простий: міжнародна економічна інтеграція сприяє розвитку АПК.
2. Квоти для експорту продукції в Євросоюз низькі - правда.
Так, квоти на поставку в ЄС нашої продукції низькі. За низкою позицій вони базуються на обсягах експорту за останні роки, якого фактично не було. Однак навіть ці невеликі обєми експорту Україна, крім мяса птиці і зерна, у найближчі чотири-пять років не зможе забезпечити. Причина - якість продукції не відповідає європейським директивам і регламентам, в тому числі - на часто згадуваний Миколою Азаровим цукор.
3. Загине олійна промисловість - вигадка.
Мінагропрод і профільні асоціації відпрацювали прийнятні перехідні норми із скасування експортного мита та інші захисні механізми, наприклад, максимальне обмеження на експорт насіння соняшнику до ЄС. Тому ніякої катастрофи не станеться, а перехідний десятирічний період до лібералізації торгівлі соняшниковим насінням є допоміжним інструментом для захисту промисловості. До того ж, поступове скасування експортного мита на соняшник сприятиме зростанню доходів селян, на чому і слід акцентувати увагу.
4. Аграрна частина угоди про ЗВТ потребує подальшого узгодження з товаровиробниками - вигадка.
За останні три роки було щонайменше 25 нарад щодо євроінтеграції і впливу на АПК на найвищому рівні під керівництвом премєра, віце-премєрів та міністрів у форматі круглих столів і робочих нарад. Всі застереження були вислухані і значною мірою враховані. Про що ще можна говорити?
5. Втратять виробники алкоголю - правда.
Найбільше втратять виробники алкогольної продукції - їм доведеться робити частковий ребрендинг через захист європейських географічних найменувань. Буде заборонене використання слів "шампанське", "коньяк", "портвейн". Хоча уважний споживач, мабуть, помітив, що, купуючи пляшку шампанського, у багатьох випадках він може побачити назву "ігристе вино". Тобто промисловість певною мірою вже адаптувалася до очікуваних змін. Зона вільної торгівлі - це плановий перехід на нові умови адміністрування в державі, нова регуляторна, податкова, бюджетна і митна політика, вища якість і безпечність продукції, уніфікація митних процедур, удосконалення процедур держзакупівель. Однак про це чомусь ніхто не говорить.
Президент асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Алекс Ліссітса для Економічної правди.