Вам був надiсланий лист з новим паролем Дякуємо за реєстрацiю. Ваш запит буде розглянуто у найближчий час.
29 Березня 2024

УКАБ у ЗМІ

21.12.2018

Ucab Земельна реформа 2018: підводимо підсумки

20 грудня відбувся круглий стіл на тему «Чи зупинить мораторій земельну реформу?», присвячений підсумкам земельної реформи у 2018 році, головним ініціативам земельного законодавства та обговоренню алгоритму дій для покращення  земельного адміністрування та впровадження земельної реформи.

В заході взяли участь представники УКАБ, Держгеокадастру, Ради асоціації «Земельна спілка України», проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку», проекту Світового банку «Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносинах в Україні», державних підприємств «СЕТАМ» та «Прозорро.Продажі», а також  представники земельних та юридичних департаментів аграрних компаній членів УКАБ.  

У ході дискусії були окреслені основні земельні ініціативи 2018 року. Закон № 2498 про консолідацію земель, що набуває чинності з 1 січня 2019 року, стане першим кроком до реальної можливості консолідації масивів земель. Він передбачає можливість формувати масиви земель, які будуть фіксуватись в Державному Земельному Кадастрі. Користувачі істотною частиною масиву (>75% площі масиву) отримають інструменти усунення черезсмужжя та переважні права перед іншими користувачами масиву. Важливим нюансом законопроекту є те, що його положення допоможуть вирішити питання колективних земель. З набуттям чинності Закону буде передано землі припинених колективних с/г підприємств у власність громад. Невитребувані та нерозподілені паї передаються у власність громад з 1 січня 2025 року.

Іншим важливим законом прийнятим цього року є Закон № 2497, що закріпив в Податковому кодексі норму про сплату земельного податку саме за місцем розташування земельної ділянки, а не місцем реєстрації юридичної особи. Це сприятиме наповненню бюджетів громад на території яких орендується земля.

Також учасники заходу обговорили пілотний проект про запровадження електронних торгів, який стартував цього року. З листопада почали роботу перші електронні майданчики з продажу прав оренди землі - ДП «СЕТАМ» та ДП «Прозорро.Продажі». На сьогодні ДП «СЕТАМ» вже проведено 127 земельних аукціонів, з яких 98 стали успішними, а загальна сума продажу склала майже 8,2 млн гривень.

«На жаль, не всі земельні торги відбуваються успішно, іноді на лоти реєструється лише однин учасник, що змушує нас визнати торги такими що не відбулися, оскільки згідно закону участь в аукціоні має брати не менше двох учасників. Зазвичай, початкова ціна оренди складає 8,3 % від нормативної грошової оцінки, фінішуємо в середньому на ціні 18 %. Річна орендна плата на деякі земельні ділянки перевищила нормативну оцінку земельних ділянок на 130-140 % (Львівська, Одеська, Кіровоградська області)», - розповідає Віктор Вишньов, директор ДП «СЕТАМ».

Натомість, ДП «Прозорро.Продажі» лише розпочинає свою роботу, і наприкінці грудня вже пройдуть перші торги. Передбачається, що Прозорро стане майданчиком, який дозволить залучати інших учасників з ринку для того, щоб здійснювати продаж прав оренди на землю за допомогою цього електронного сервісу. «Сподіваємося, що саме електронні торги дозволять збільшити масиви земель, право оренди на які буде потрапляти до добросовісних користувачів. При цьому, на сьогодні є законодавча ініціатива  - законопроект № 7060, який має стимулювати фермерів брати участь в торгах, але, на жаль, в законопроекті є норма, яка дискримінує всіх інших учасників ринку та передбачає, що 50 % всіх земель, що виставляються на електронні торги, повинні продаватись сімейним фермам, що обмежує доступ до землі всім іншим учасникам аграрного ринку», - коментує Роман Граб, експерт з земельних питань УКАБ.

Актуальним питанням також залишається передача сільськогосподарських земель за межами населених пунктів у власність громад. Законопроекти щодо передачі земель громадам: №4355, 7118, 7118-1 були направлені до ВР України, але наразі активно не просуваються. Варто відмітити, що за  рішенням Кабінету  Міністрів,  з початку 2018 року громадам вже передано близько 1 млн га землі. Тепер вони можуть ними вільно розпоряджатись, здавати в оренду та передавати громадянам в рамках безоплатної приватизації.

За словами Алли Ільєнко, представниці Держгеокадастру, на сьогодні 485-ти територіальним громадам передані земельні ділянки загальною площею 950 тис. га і до кінця року планується передати землю решті. «Варто відмітити, що зареєстроване право комунальної власності ОТГ мають лише на 30 % цих земель, тому вони мають якнайшвидше зареєструвати право, щоб безпосередньо розпоряджатись комунальною власністю. У 2019 році буде продовжуватись інвентаризація земельних ділянок та їх передача новоствореним територіальним громадам». 

Важливою ініціативою, яка є на стадії завершення - проведення загальнонаціональної нормативно-грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, яка проводилася у 2018 році. Всі дані за результатами оцінки будуть опубліковані для загального доступу на єдиному веб-порталі. Оновлення НГО покликане спростити питання оренди, оподаткування земель та всіх інших платежів базою розрахунку для яких є нормативно-грошова оцінка. Поряд з цим, при прийнятті держбюджету були внесені зміни до Податкового Кодексу, які на законодавчому рівні закріпили до 2023 року коефіцієнт індексації нормативно-грошової оцінки на рівні 100%. Аграрії тепер більше захищені від непередбачених перепадів на валютних ринках та інфляції.

Не оминули під час круглого столу також питання обігу земель сільськогосподарського призначення. Джон Шморгун, президент компанії AgroGeneration, зауважив,  що в усіх економічно-розвинутих країнах існує відкритий ринок землі, що дає фермерам і компаніям доступ до величезного капіталу. «Питання у тому, що умови переходу мають бути відкритими та прозорими. Україна зараз в непростій ситуації, але це стадія, через яку необхідно пройти на шляху до нормально функціонуючого ринку».

«Одним з ключових питань заходу стало обговорення передачі земель громадам та їх подальша доля. На жаль, складається ситуація, що не всім громадам вдається оперативно та ефективно розпорядитися отриманим землями. Разом з тим, мали змогу обговорити перспективи електронних земельних торгів з державними підприємствами «СЕТАМ» та «ProZorro. Продажі». Основними інструментами для збільшення кількості реалізованих лотів має стати формування інвестиційно привабливих лотів (ділянки великої площі або консолідовані масиви) та наповнення державного земельного кадастру інформацією про земельний ресурс. Палка дискусія розгорілася навколо перспективних законодавчих ініціатив - антирейдерського законопроекту №8121 та розробленого робочою групою при аграрному комітеті ВРУ чорновика закону про обіг земель», - прокоментував  Тарас Висоцький, генеральний директор УКАБ.




  • БЕЙКЕР ТІЛЛІ УКРАЇНА
  • Agroresurs
  • AMAKO
  • Лімагрейн
  • Zeppelin
  • Amazone
  • LNZ Group
  •  Agricom Group
  • horsch
  • uahk
  • Сygnet
  • Syngenta
  • Agco
  • Agroregion
  • Eridon
  • MHP
  • Maschionet
  • Maisadour
  • Козятинський м’ясокомбінат
  • DuPont Pioneer
  • Вінницька аграрно-промислова група
  • Agroscop
  • Agrimatco
  • NCH Advisors
  • Continental farmers Group
  • credit agricole
  • claas
  • john deer
Вітаємо! Ви підписались на новини порталу Ukab